czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (1064) z dnia 20.07.2020

Rozliczenie nadgodzin przy zmianowej i ruchomej organizacji czasu pracy

1) Pracownik jest zatrudniony na dwie zmiany, w jednym tygodniu od godz. 600 do 1400, a w drugim od godz. 1400 do 2200. Jednego dnia w środę, gdy miał zaplanowaną pracę na II zmianie, pracodawca polecił mu stawienie się do pracy na godz. 600 (do 1400), z powodu niezaplanowanej nieobecności innego pracownika. Czy w tej sytuacji wystąpiły nadgodziny dobowe?

Tak. W przypadku podjęcia przez pracownika pracy przed zaplanowaną dla niego dniówką roboczą, może ona przypadać w poprzedniej dobie pracowniczej. Mogą wówczas wystąpić przekroczenia dobowej normy czasu pracy, jeżeli pracownik przed ponownym podjęciem pracy w ramach tej samej doby pracowniczej wypracował już swoją normę oraz nie jest zatrudniony w ruchomym czasie pracy. Nadgodziny dobowe występują bowiem po przekroczeniu obowiązującej pracownika dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy (w dniach, w których praca w takim wymiarze została zaplanowana w grafiku). Za pracę w nadgodzinach dobowych, zgodnie z art. 1511 Kodeksu pracy, przysługują dodatki w wysokości:

  • 100% wynagrodzenia za nadgodziny, które przypadały w nocy, niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, albo w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
     
  • 50% wynagrodzenia za nadgodziny występujące w każdym innym dniu niż wymienione powyżej.

Przy ustalaniu przekroczeń dobowych należy uwzględnić pracę w poszczególnych dobach pracowniczych, zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy (patrz: przykład), porównując ten rozkład z faktycznie wykonaną pracą.

Przykład

Przyjmujemy stan faktyczny wskazany w pierwszym pytaniu, z tym uzupełnieniem, że pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, a praca jest wykonywana od poniedziałku do piątku. Pora nocna przypada w zakładzie pomiędzy godzinami 2200 a 600.

W dniu 15 lipca 2020 r. pracodawca polecił pracownikowi przyjść do pracy na godz. 600 do 1400, zamiast od 1400 do 2200. W dniach od 13 do 14 lipca br. pracownik, zgodnie z rozkładem, wykonywał pracę w godzinach od 1400 do 2200.

W powyższej sytuacji praca w środę 15 lipca br. przypadała w poprzedniej dobie pracowniczej, która trwała od godz. 1400 we wtorek do godz. 1400 w środę. Praca w środę (15 lipca br.) od godz. 600 do 1400 przypadała w dobie wtorkowej i stanowiła nadgodziny dobowe. Pracownikowi przysługują za nią 50% dodatki do wynagrodzenia (za każdą godzinę pracy), gdyż przypadała w porze dziennej.

Przy tak świadczonej pracy zostały naruszone przepisy z zakresu czasu pracy, ponieważ pracownik nie miał zachowanego odpoczynku dobowego. Jego odpoczynek dobowy trwał tylko 8 godzin (od 2200 do 600), zamiast obowiązujących 11 godzin.


2) Pracownik świadczy pracę w ruchomym rozkładzie czasu pracy, w wersji przewidującej różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach tygodnia. W poniedziałek i środę, zgodnie z rozkładem, pracuje w godzinach 900 - 1700, a we wtorek i czwartek od godz. 800 do 1600. Z powodów organizacyjnych pracodawca polecił pracownikowi rozpoczęcie pracy we wtorek od godz. 700 (w tym dniu przepracował łącznie 9 godzin). Czy w tym przypadku wystąpiły nadgodziny?

Tak. Generalnie ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie pracowniczej w ramach ruchomego rozkładu czasu nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych (art. 1401 § 4 K.p.). Nadgodziny w ruchomej organizacji czasu pracy mogą jednak wystąpić w sytuacji, gdy pracodawca poleci pracownikowi dodatkową pracę przed planowaną w grafiku godziną jej rozpoczęcia (jak w sytuacji przedstawionej w pytaniu).

Powyższe potwierdza stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu dnia 20 listopada 2013 r. uznało, że:

"(...) jeżeli praca taka (podjęta przed wynikającą z ruchomego rozkładu godziną rozpoczęcia pracy - przyp. red.) zostanie pracownikowi polecona do wykonania w okresie czasu, który objęty jest dobą pracowniczą rozpoczętą poprzedniego dnia kalendarzowego, to powinna być ona zakwalifikowana jako praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Jeżeli natomiast praca taka zostanie pracownikowi polecona do wykonania w okresie czasu, który nie jest już objęty dobą pracowniczą rozpoczętą poprzedniego dnia kalendarzowego (...), to praca taka powinna być (...) zakwalifikowana jako praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. (...)"

W przedstawionej sprawie - biorąc pod uwagę, że w poniedziałkowej dobie pracowniczej pracownik wypracował normę dobową - wystąpiła jedna nadgodzina z przekroczenia dobowego (od godz. 700 do godz. 800 we wtorek).

www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.