czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 65 (1731) z dnia 13.08.2020

Dodatek za nadgodziny przypadające w roboczą niedzielę

W naszej firmie praca wykonywana jest również w niedziele i święta. W jedną z niedziel pracownik zgodnie z obowiązującym go rozkładem przyszedł do pracy na pierwszą zmianę (od godz. 600 do godz. 1400). Po zakończeniu swojej dniówki, na polecenie pracodawcy, został w pracy jeszcze przez godzinę. Czy za tę jedną nadgodzinę przysługuje mu 100% dodatek ze względu na to, że praca nadliczbowa przypadła w niedzielę, czy w wysokości 50%, tj. tak jak za zwykłą nadgodzinę z przekroczenia dobowego?

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownikowi przysługuje dodatek za pracę nadliczbową w niedzielę w wysokości 50% (chyba że pracodawca zdecyduje o udzieleniu pracownikowi za tę pracę czasu wolnego).

Praca w nadgodzinach rekompensowana jest dodatkiem lub czasem wolnym. Wysokość dodatku za nadgodziny ustalana jest zgodnie z art. 1511 K.p. i wynosi:

  • 100% wynagrodzenia, gdy nadgodziny przypadają: w nocy, w niedziele i święta rozkładowo wolne dla pracownika, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem,
     
  • 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w innych dniach/porach niż wskazane wcześniej.

Dodatek w wysokości 100% przysługuje także za nadgodziny z przekroczenia normy średniotygodniowej (które w omawianej sytuacji nie wystąpiły). W rozpatrywanej sprawie nadgodziny miały charakter przekroczeń dobowych i wystąpiły w niedzielę, przez którą Kodeks pracy rozumie pracę wykonywaną między godziną 600 w niedzielę a godziną 600 w następnym dniu - chyba że pracodawca ustalił inne godziny. Podjęcie pracy w nadgodzinach w niedzielę nie oznacza jednak automatycznie, że przysługuje za nie 100% dodatek. Wysokość dodatku za nadgodziny w niedzielę należy ustalać na podstawie art. 1511 K.p. (patrz opinia resortu pracy w ramce). Przywołany przepis przewiduje prawo do 100% dodatku za nadgodziny przypadające w niedzielę tylko w razie podjęcia pracy w niedzielę wolną dla pracownika. W sytuacji przedstawionej w pytaniu niedziela zgodnie z rozkładem obowiązującym pracownika była pracująca, a nadgodziny przypadły w porze dziennej. Te okoliczności przesądzają o prawie do 50% dodatku.

"(...) jeżeli u pracodawcy nie zostały ustalone inne ramy czasowe niedzieli niż przewidziane w Kodeksie pracy, to za pracę w niedzielę uważa się (...) pracę wykonywaną między godziną 600 w tym dniu, a 600 w dniu następnym, a więc w czasie obejmującym zarówno porę dzienną, jak i porę nocną (obejmującą, zgodnie z art. 1517 § 1 K.p., 8 godzin między godzinami 21 a 7). Sytuacje, w których pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, określa art. 1511 § 1 pkt 1 K.p. (...) Natomiast za pracę w godzinach nadliczbowych, przypadających w każdym innym dniu niż wyżej wymienione pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia (...)".

Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udostępnione naszemu Wydawnictwu w dniu 18 września 2018 r.

www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:

 Więcej na stronie www.KodeksPracy.pl - sprawdź!
www.kodekspracy.pl/ » 

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.