czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (463) z dnia 1.07.2018

Rozliczanie czasu pracy kierowców

Czy do pracownika zatrudnionego jako specjalista ds. sprzedaży, który co dwa tygodnie odbywa podróż służbową dostarczając towar do klientów pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony stosuje się art. 22 ustawy o czasie pracy kierowców?

Rozstrzygnięcie zakresu stosowania ustawy o czasie pracy kierowców budzi pewne wątpliwości. Ich przyczyną są po części różne definicje pojęcia kierowcy funkcjonujące w przepisach krajowych, jak i międzynarodowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 21 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.), kierowcą jest osoba uprawniona do kierowania pojazdem silnikowym lub motorowerem. Dla odmiany mocą art. 4 lit. c rozporządzenia nr 561/2006, kierowca to osoba, która prowadzi pojazd nawet przez krótki okres, lub która jest przewożona w pojeździe w celu podjęcia w ramach swoich obowiązków jego prowadzenia w razie potrzeby. Ta definicja kierowcy jest zbliżona do krajowego pojęcia kierującego, czyli zgodnie z art. 2 pkt 20 ustawy Prawo o ruchu drogowym osoby, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie. Dodatkowe wymogi wobec kierowców i kierujących zawierają ponadto ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2017 r. poz. 978 z późn. zm.) oraz z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2200 z późn. zm.).

Przepisy prawne Przepisy ustawy o czasie pracy kierowców, a także ustawy Prawo o ruchu drogowym dostępne są w serwisie  www.przepisy.gofin.pl

W powyższych okolicznościach nie trudno więc o wątpliwości, jakie kryteria decydują o kwalifikowaniu pracownika jako kierowcy, a w związku z tym na jakim etapie rodzi się konieczność stosowania do niego regulacji ustawy o czasie pracy kierowców. Nie rozstrzyga ich art. 1 pkt 1 ustawy o czasie pracy kierowców stanowiąc, że jej przepisy mają zastosowanie wobec kierowców wykonujących przewóz drogowy, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy. Zgodnie z definicją wynikającą z art. 4 lit. a rozporządzenia nr 561/2006, do której odsyła art. 2 pkt 2 ustawy o czasie pracy kierowców, przewóz drogowy to każda podróż odbywana w całości lub części po drogach publicznych przez pojazd, z ładunkiem lub bez, używany do przewozu osób lub rzeczy.

GIP Powołane regulacje nie pozwalają więc precyzyjnie określić zakresu stosowania ustawy o czasie pracy kierowców. W tym względzie pomocna może być analiza stanowiska Głównego Inspektora Pracy z 11 sierpnia 2008 r. w sprawie umów o pracę kierowców (znak GPP-302-4560-609/08/PE). Podniesiono w nim, że: "(...) zgodnie z art. 29 § 1 pkt 1 K.p. umowa o pracę określa w szczególności rodzaj wykonywanej pracy. Inspektor pracy dokonujący czynności nadzorczo-kontrolnych w zakresie przepisów o czasie pracy weryfikuje zgodność organizacji czasu pracy ze szczególnymi rozwiązaniami z ustawy o czasie pracy kierowców tylko wtedy, jeżeli strony stosunku pracy wspólnie uzgodniły taki właśnie charakter zatrudnienia. Inspektor pracy nie ma przy tym uprawnień do wyręczania stron stosunku pracy w tym zakresie. Jeżeli zatem strony stosunku pracy ustalą, że pracownik będzie wykonywał pracę w charakterze magazyniera, w rzeczywistości jednak - w ocenie pracownika - charakter jego zatrudnienia bardziej mu przypomina kierowcę, ewentualne roszczenia pracownika mogą być dochodzone wyłącznie przed sądem pracy np. w drodze powództwa o ustalenie charakteru zatrudnienia.".

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu, w którym obowiązki kierowcy mają charakter incydentalny wobec zadań specjalisty ds. sprzedaży, przeważający rodzaj zatrudnienia pracownika nie budzi wątpliwości. To zaś daje podstawy, aby planując i rozliczając jego czas pracy opierać się w całości na regulacjach Kodeksu pracy, z pominięciem przepisów ustawy o czasie pracy kierowców. Określając rodzaj zatrudnienia strony nie odniosły się do pracy kierowcy, poprzestając na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży, co przesądza o braku podstaw do stosowania wobec pracownika przepisów ustawy o czasie pracy kierowców.

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania, oraz że pracownik ma ważne badania od lekarza medycyny pracy stwierdzające, że może prowadzić pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Nie ma podstaw do stosowania wobec pracownika przepisów ustawy o czasie pracy kierowców, gdyż wyklucza to wynikające z umowy o pracę stanowisko specjalisty ds. sprzedaży. Nawet, gdyby pracownik był zatrudniony na łączonym stanowisku pracy, praca sprzedawcy przeważa nad obowiązkami kierowcy, na które pracownik poświęca mniej niż 1/6 czasu pracy - co przemawia za stosowaniem do pracownika wyłącznie regulacji Kodeksu pracy. Jeśli ta proporcja byłaby inna, a obowiązki kierowcy przeważały w jego zatrudnieniu, fakt korzystania przy pracy z pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony nie uprawniałby go do 30 lub 45-minutowych przerw w czasie pracy, co wyjaśniliśmy w pkt 2.1. niniejszego tematu.

www.Czas-Pracy.pl - Czas pracy kierowców:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.