Gazeta Podatkowa nr 88 (1650) z dnia 4.11.2019
Przejazdy kierowcy-zleceniobiorcy w transporcie międzynarodowym
Zatrudniamy kierowcę-cudzoziemca na podstawie umowy zlecenia. W jaki sposób rozliczyć jego czas pracy i wynagrodzenie, jeżeli część trasy przebiega na terenie Polski, a pozostała poza UE?
Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego nie można ustalić, jakim samochodem kieruje zleceniobiorca - do 3,5 dopuszczalnej masy całkowitej czy powyżej 3,5 dmc. Jest to istotna informacja w kontekście przepisów o czasie pracy, dotyczących jazdy i odpoczynków obowiązujących kierowcę.
Do czasu pracy kierowców zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej - kierujących pojazdami powyżej 3,5 tony lub przeznaczonych do przewozu więcej niż 9 osób, licząc z kierowcą - którzy wykonują przewozy mające miejsce chociażby częściowo poza UE, stosowana jest:
- ustawa o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1412) - rozdział 3a,
- umowa europejska dotycząca pracy załóg pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe (AETR), sporządzona w Genewie dnia 1 lipca 1970 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 409).
Wskazane przepisy dotyczą rozliczania czasu pracy za krajowe okresy jazdy, jak i przejazdy za granicą (o ile przepisy te znajdują zastosowanie w omawianej sytuacji). Jeżeli natomiast kierowca kieruje pojazdem poniżej 3,5 tony lub przeznaczonym do przewozu mniej niż 9 osób razem z kierowcą, wówczas przepisy dotyczące norm czasu pracy, przerw w jeździe i odpoczynków, wynikające z wymienionych aktów prawnych, nie mają do niego zastosowania.
Kierowca, o którym mowa w pytaniu, jest zatrudniony na podstawie umowy prawa cywilnego. Przepisy prawa pracy dotyczące wynagrodzenia za pracę, jego składników oraz sposobu obliczania wynagrodzenia zasadniczo nie mają więc tu zastosowania. W szczególności kierowcy-zleceniobiorcy nie przysługują różne składniki wynagrodzenia przewidziane w ustawie o czasie pracy kierowców (jak np. wynagrodzenie za dyżur). Obowiązujący jest jedynie wymóg zapewnienia zleceniobiorcy lub osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o świadczenie usług, minimalnej stawki za godzinę pracy (14,70 zł w 2019 r.). Wynika to z art. 8a ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177).
Ponadto w zakresie wynagrodzenia zleceniobiorcy obowiązujące są ustalenia wynikające z zawartej przez strony umowy zlecenia. Nie jest wykluczone, że w umowie cywilnoprawnej zostaną przewidziane dodatkowe świadczenia płacowe dla zleceniobiorcy. Wówczas takie zapisy będą dla stron obowiązujące - także w zakresie ustalania wynagrodzenia za okres pracy (przejazdów) poza granicami kraju.
www.Czas-Pracy.pl - Czas pracy kierowców:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|