czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 13 (840) z dnia 1.05.2014

Jak ustalić przerwy w pracy kierowcy?

Kierowców w mojej firmie, obsługującej teren kilku województw (samochody do 3,5 tony), obowiązuje system przerywanego czasu pracy z jedną, 5-godzinną przerwą. Czy poza tą przerwą przysługują im jeszcze jakieś inne przerwy w pracy? Czy wykonywanie przez kierowcę innej pracy, niż prowadzenie pojazdu, na przykład sprzątanie lub odśnieżanie terenu oznacza, że kierowca nie korzysta z przerwy?

Jak ustalić przerwy w pracy kierowcy?
rys. Jak ustalić przerwy w pracy kierowcy?

Tak, odpowiedź na oba pytania jest twierdząca. Ale trzeba tu zauważyć, że sprzątanie i odśnieżanie terenu w żaden sposób nie wiążą się z pracą kierowców i zapewne nie są ujęte w ich umowach o pracę (zakresach obowiązków). Jeżeli tak jest, to polecenie wykonywania tych prac, z uwagi na przekroczenie umówionego rodzaju pracy, może spotkać się z uzasadnioną odmową kierowców.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.), przez przerwę w pracy kierowcy należy rozumieć czas, w którym kierowca nie prowadzi pojazdu i nie wykonuje innej pracy. Pojęcie innej pracy wyjaśnia art. 6 ustawy i w jego rozumieniu są to czynności, których wykonywanie zaliczane jest do czasu pracy kierowcy, a które nie polegają na prowadzeniu pojazdu. I tak, inna praca to m.in. załadunek i rozładunek pojazdu, codzienna obsługa pojazdu i przyczep, załatwianie formalności. Nie ma tu znaczenia, czy czynności te wykonywane są przez kierowcę w siedzibie firmy, jej filii, oddziale, czy gdziekolwiek indziej. Za inną pracę należy uznać również pozostawanie na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania pracy.

Poza płatną przerwą w pracy wynikającą z systemu przerywanego czasu pracy, kierowcom zatrudnionym przez pytającego mogą przysługiwać jeszcze następujące przerwy w wykonywaniu pracy:

  • 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy, do której udzielenia pracodawca jest zobowiązany, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy kierowcy wynosi co najmniej 6 godzin (art. 6 ust. 3 ww. ustawy),
     
  • dłuższa przerwa po 6 godzinach pracy, wynosząca przynajmniej 30 minut - gdy liczba godzin pracy w danym dniu nie przekracza dziewięciu lub przynajmniej 45 minut, jeśli liczba ta przekracza 9 godzin. Wymienione przerwy skracane są o 15 minut wcześniej udzielonej obowiązkowej przerwy dla kierowców, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi 6 lub więcej godzin. Przerw w pracy kierowcy można udzielić jednorazowo lub w częściach trwających nie mniej niż 15 minut, wykorzystywanych w trakcie 6-godzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie (art. 13 ww. ustawy).

Przerwy w pracy, przysługujące na podstawie art. 13 ww. ustawy, wliczane są do czasu dyżuru kierowcy (art. 9 ust. 2 powyższej ustawy). Natomiast czas 15-minutowej przerwy z art. 6 ust. 3 tej ustawy zawsze wliczany jest do czasu pracy kierowcy.

Nieco inne uprawnienia do wypoczynku mają kierowcy wykonujący tzw. przewozy regularne na krótkich trasach nieprzekraczających 50 km (art. 31b ww. ustawy).

www.Czas-Pracy.pl - Czas pracy kierowców:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

FORUM - Prawo pracy

Forum aktywnych księgowych i kadrowców

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60