Gazeta Podatkowa nr 49 (1194) z dnia 18.06.2015
Jakie przepisy przy łączonym stanowisku pracy?
Zatrudniamy pracownika na stanowisku przedstawiciel handlowy - kierowca. Nie jest to typowy przedstawiciel działający w terenie, ale pracownik, który dużą część pracy w charakterze przedstawiciela wykonuje w siedzibie firmy. Poza tym, w zależności od potrzeby, dowozi innych pracowników do pracy poza miejscowość siedziby. Pod jakie przepisy podlega ten pracownik, jeżeli chodzi o czas pracy? Czy należy stosować ustawę o czasie pracy kierowców, czy Kodeks pracy?
Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od tego, jakiego rodzaju obowiązki przeważają w stosunku pracy wspomnianego pracownika. Jeżeli więcej pracy wykonywanej jest z tytułu zatrudnienia w charakterze przedstawiciela handlowego, wówczas czas pracy tego pracownika powinien być ustalany w oparciu o przepisy Kodeksu pracy. Natomiast w przypadku przewagi obowiązków wynikających ze stanowiska kierowcy, zastosowanie znajdzie ustawa o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.).
Do takiego rozstrzygnięcia przedstawionego problemu skłania opinia Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie odbywania podróży służbowych przez zatrudnionych na łączonych stanowiskach pracy (znak: GPP-364-4560-96-1/10/PE/RP). Uznano w niej, że w przypadku określenia rodzaju pracy poprzez wskazanie dwóch stanowisk, do kompetencji pracodawcy należy rozstrzygnięcie, który rodzaj pracy ma przeważający charakter w ramach zatrudnienia danego pracownika. Jeśli pracodawca uzna, że przeważają w nim obowiązki kierowcy, podróże służbowe tego pracownika będą podlegać pod ustawę o czasie pracy kierowców. Wprawdzie opinia ta dotyczy podróży służbowej pracownika zatrudnionego na łączonym stanowisku pracy, ale można ją przez analogię zastosować również do sytuacji zbiegu przepisów kodeksowych i odrębnych z zakresu czasu pracy.
www.Czas-Pracy.pl - Czas pracy kierowców:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|