czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 3 (1774) z dnia 11.01.2021

Rekompensata za nadgodziny w wolną niedzielę

Jeden z pracowników zachorował, dlatego w niedzielę (10 stycznia br.), która dla niego miała być robocza, wezwaliśmy w zastępstwie innego pracownika. Dla niego ta niedziela miała być wolna, ale w związku z poleceniem pracodawcy pracował w tym dniu przez 9 godzin. Do końca okresu rozliczeniowego (obowiązują nas okresy miesięczne) nie będzie możliwe oddanie temu pracownikowi dnia wolnego za pracę w niedzielę. Czy w związku z tym za każdą godzinę pracy w niedzielę będzie mu przysługiwał 100% dodatek?

Moim zdaniem w sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownikowi będą przysługiwały dwa 100% dodatki do wynagrodzenia za pierwsze 8 godzin pracy w niedzielę oraz jeden 100% dodatek za 9. godzinę pracy w tym dniu.

Nieudzielenie dnia wolnego za pozarozkładową pracę w niedzielę zazwyczaj powoduje przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy. Za każdą godzinę takiego przekroczenia pracownikowi przysługuje 100% dodatek (art. 1511 § 2 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2020 r. poz. 1320). W przypadku pracy w niedzielę niezrekompensowanej dniem wolnym występują więc dwie odrębne podstawy nabycia prawa do dodatku: za pracę w niedzielę (art. 15111 § 2 K.p.) i za przekroczenie normy średniotygodniowej. Takie stanowisko zajął Główny Inspektorat Pracy, który w piśmie otrzymanym przez nasze Wydawnictwo w dniu 14 listopada 2012 r. uznał, że za pracę w niedzielę (i święto) niezrekompensowaną innym dniem wolnym od pracy w danym okresie rozliczeniowym, pracownikowi przysługują dwa dodatki do wynagrodzenia.

Dzień wolny za pracę w niedzielę rekompensuje pracę w tym dniu tylko w granicach obowiązującej pracownika normy dobowej. Za godziny przekraczające tę normę pracownikowi przysługuje rekompensata za nadgodziny z przekroczenia dobowego (przykład).

Przykład

Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu z tym zastrzeżeniem, że z powodu nieoddania dnia wolnego za pracę w niedzielę na koniec okresu rozliczeniowego wystąpiły przekroczenia średniotygodniowe. W tej sytuacji, przyjmując stanowisko GIP, pracownik za 9 godzin pracy w wolną dla niego niedzielę powinien otrzymać:

- normalne wynagrodzenie za 9 godzin pracy w niedzielę,
- dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę w granicach normy dobowej (z tytułu pracy w niedzielę niezrekompensowanej dniem wolnym),
- drugi 100% dodatek za pracę w niedzielę w granicach normy dobowej (z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej),
- dodatek za 1 godzinę z przekroczenia dobowego (9. godzina pracy) w wysokości 100% lub czas wolny (decyzja o formie rekompensaty powinna zapaść przed wypłatą za styczeń 2021 r.).
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.