Gazeta Podatkowa nr 76 (2159) z dnia 19.09.2024
Rozliczenie pracy przypadającej z niedzieli na poniedziałek
Pracownicy świadczą pracę w systemie podstawowym, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 600 do 1400. Czasami zdarza się, że muszą przyjść do pracy w sobotę lub w niedzielę. Taka sytuacja miała miejsce w niedzielę 8 września 2024 r., kiedy pracownik na polecenie pracodawcy przyszedł do pracy na godz. 2200 i pracował do godz. 600 rano w poniedziałek. Czy tę pracę należy zaliczyć do pracy w niedzielę czy w poniedziałek? A może częściowo do pracy niedzielnej i poniedziałkowej?
Pracę wykonywaną od godz. 2200 w niedzielę do godz. 600 w poniedziałek należy zakwalifikować do pracy w niedzielę. Zakładamy przy tym, że u pracodawcy, o którym mowa w pytaniu, obowiązuje kodeksowa definicja niedzieli.
Zgodnie z art. 1519 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.) za pracę w niedziele, i święta - dla celów rozliczania czasu pracy - uważa się pracę wykonywaną między godziną 600 w niedzielę lub święto a godziną 600 w następnym dniu, chyba że pracodawca ustali w zakładzie inne godziny. Kodeksowa definicja niedzieli i święta ma zastosowanie do ogółu pracowników (z wyjątkiem pracowników handlu, co pomijamy) i różni się od niedzieli kalendarzowej/święta.
Praca rozpoczęta w niedzielę 8 września br. odbyła się więc, w rozumieniu Kodeksu pracy, w całości w ramach pracowniczej niedzieli. Oznacza to konieczność odpowiedniego zrekompensowania tej pracy. W pierwszej kolejności następuje to poprzez udzielenie pracownikowi dnia wolnego.
Jak stanowi art. 15111 K.p., pracownikowi wykonującemu pracę m.in. w niedzielę (w przypadkach, gdy ta praca jest dozwolona, co zakładamy w omawianej sprawie), pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli.
Za pracę w niedzielę przysługuje pracownikowi cały dzień wolny od pracy, rekompensujący tę pracę w granicach normy dobowej.
Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w powyższym terminie dnia wolnego od pracy, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast gdy udzielenie dnia wolnego za pracę w niedzielę nie jest również możliwe do końca okresu rozliczeniowego, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Należy nadmienić, że nieudzielenie dnia wolnego za pozarozkładową pracę w niedzielę lub święto na ogół powoduje przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy. Za każdą godzinę takiego przekroczenia pracownikowi przysługuje 100% dodatek.
www.Czas-Pracy.pl - Praca w niedziele i święta:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|