czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 3 (1044) z dnia 9.01.2014

Dodatek za pracę nadliczbową w niedzielę

Przy pilnowaniu mienia zakładu zatrudniamy dozorców. Świadczą oni pracę w tygodniu, a także w soboty i niedziele. W niedzielę czasami występuje praca w godzinach nadliczbowych. Czy za pracę w nadgodzinach przypadających w niedzielę należy pracownikom wypłacać dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50%, czy 100%?

Możliwość wykonywania pracy w niedziele (a także w święta) jest ograniczona do przypadków wskazanych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). W myśl art. 15110 K.p. możliwa jest praca w niedziele (i święta) m.in. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób.

Podstawową formą rekompensaty za świadczenie pracy w niedzielę jest zapewnienie przez pracodawcę innego dnia wolnego od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli (art. 15111 § 1 K.p.). W przypadku gdy w podanym terminie nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Gdyby jednak pracodawca nie zrekompensował pracownikowi pracy w niedzielę innym dniem wolnym we wskazanym okresie, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę. Należy zaznaczyć, że przepisy dotyczące kompensaty za pracę w niedzielę (i święta) nie obejmują pracowników zatrudnionych w systemie weekendowym.

Za pozaplanową pracę w niedzielę przysługuje cały dzień wolny od pracy, nawet jeżeli pracownik przepracował np. tylko 2 godziny. Wyznaczenie tego dnia wolnego ma na celu zachowanie obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy. W przypadku gdy nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego za pracę w niedzielę w ustawowym terminie, pracownikowi przysługuje 100% dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę takiej pracy.

Niezrekompensowanie pozarozkładowej pracy w niedzielę innym dniem wolnym zasadniczo powoduje też przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Za każdą godzinę nadliczbową z tytułu takiego przekroczenia pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia (art. 1511 § 2 K.p.). Praca w godzinach nadliczbowych w niedzielę, za którą nie udzielono pracownikowi innego dnia wolnego od pracy, uprawniałaby go więc do dwóch 100% dodatków na mocy dwóch odrębnych podstaw prawnych. W tej kwestii występują jednak rozbieżności - innego zdania był Sąd Najwyższy. W uchwale z dnia 15 lutego 2006 r., sygn. akt II PZP 11/05, uznał, że w podanej sytuacji pracownikowi przysługuje tylko jeden dodatek.

Natomiast z otrzymanej przez Wydawnictwo w dniu 14 listopada 2012 r. opinii rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy wydanej w uzgodnieniu z Departamentem Prawnym GIP wynika, że za pracę w niedzielę (i święto) niezrekompensowaną innym dniem wolnym od pracy w danym okresie rozliczeniowym pracownikowi przysługują dwa dodatki do wynagrodzenia.

Przykład

W zakładzie przy pilnowaniu mienia zatrudnieni są dozorcy, którzy wykonują pracę także w soboty i niedziele. W jednym z tygodni okresu rozliczeniowego pracownik przepracował 44 godziny, przy czym 4 godziny nadliczbowe przypadały w niedzielę od 700 do 1100.

Jeżeli po zakończeniu okresu rozliczeniowego pracodawca ustali, że te 4 godziny pracy w niedzielę wynikały z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy i praca ta nie została pracownikowi zrekompensowana dniem wolnym, to będzie obowiązany - zgodnie ze stanowiskiem GIP - do wypłaty 100% dodatku za pracę w niedzielę i 100% dodatku z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.