czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 37 (1287) z dnia 9.05.2016

Rozliczenie nadgodzin dobowych i średniotygodniowych

Pracownik wykonuje pracę według rozkładu od poniedziałku do piątku w godz. 7-15 (8 godz. na dobę). Dniami wolnymi od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są soboty. Jeżeli pracownik pracuje w tygodniu powyżej 8 godz. na dobę, to w zamian przysługuje mu normalne wynagrodzenie i 50% dodatek. Czy w przypadku pracy w soboty, np. przez 10 godzin, należy też wypłacić mu 50% dodatek za te godziny? Regulamin przewiduje, że za pracę w niedziele i święta wypłaca się dodatki 100%. (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1001632)

W przedstawionej sytuacji pracownikowi za pracę w sobotę w ramach normy (tu: za 8 godzin) powinien być udzielony inny dzień wolny od pracy, a za 2 godziny przekraczające normę należy udzielić czasu wolnego zgodnie z art. 1512 K.p. lub wypłacić 50% dodatki z tytułu przekroczeń dobowych.

Zlecenie pracownikowi pracy w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy powoduje konieczność oddania w zamian innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Jak stanowi art. 1513 K.p. pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 K.p. wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Wskazana regulacja nie przewiduje odstępstw od tej zasady, a nieprzestrzeganie jej grozi pracodawcy grzywną na podstawie art. 281 pkt 5 K.p. Zasadniczo więc nie jest możliwe wypłacenie pracownikowi za pracę w sobotę, która jest dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, wynagrodzenia wraz z dodatkami. Może tak się jednak zdarzyć, gdy wynikną po stronie pracodawcy trudności w uzgodnieniu z pracownikiem terminu udzielenia dnia wolnego za taką pracę. Ponadto nieobecność pracownika w pracy np. z powodu choroby może być przeszkodą w wykorzystaniu w terminie dnia wolnego za pracę w sobotę. W takich przypadkach pracodawca może się obronić przed zarzutem popełnienia wykroczenia wobec pracownika.

Gdyby takie okoliczności zaistniały w omawianej sytuacji i pracodawca nie mógł z obiektywnych przyczyn udzielić pracownikowi innego dnia wolnego za pracę w sobotę, rekompensującego jednak tylko pracę przez pierwsze 8 godzin, to za te 8 godzin pracy w sobotę jest obowiązany wypłacić normalne wynagrodzenie i 100% dodatki (przekroczenia średniotygodniowe), a za pozostałe 2 godziny normalne wynagrodzenie i 50% dodatki (przekroczenia dobowe). Przekroczenia dobowe występują po przekroczeniu normy dobowej bądź przedłużonego wymiaru dobowego czasu pracy, a średniotygodniowe - gdy pracownik przepracuje więcej godzin przeciętnie w tygodniu niż wynosi norma w tym zakresie.

Nadgodziny z przekroczeń dobowych rozlicza się po zakończeniu każdego miesiąca. Natomiast ustalenia, czy doszło do przekroczeń średniotygodniowych dokonuje się po zakończeniu okresu rozliczeniowego, gdyż dopiero wówczas istnieje możliwość porównania liczby godzin faktycznie przepracowanych z obowiązującym normatywem.

www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:

 Więcej na stronie www.KodeksPracy.pl - sprawdź!
www.kodekspracy.pl/ » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

sierpień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.