czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 76 (1951) z dnia 22.09.2022

Wystąpienie nadgodzin w przypadku zatrudnienia na niepełny etat

Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu w stałym rozkładzie czasu pracy (od poniedziałku do piątku po 2 godziny) przez kilka dni roboczych w miesiącu na polecenie pracodawcy pracował po 10 godzin. Czy w takiej sytuacji wszystkie godziny pracy powyżej drugiej są nadgodzinami? Jeżeli tak, to czy można za nie udzielić pracownikowi czasu wolnego i czy ma znaczenie, że w umowie o pracę nie określono liczby godzin, powyżej której pracownik ma prawo do nadgodzin?

Zawarcie umowy o pracę na część etatu wiąże się z obowiązkiem wskazania w treści umowy o pracę liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika niepełnoetatowego do dodatku do wynagrodzenia jak za nadgodziny (art. 151 § 5 K.p.). Trzeba przy tym pamiętać, że nadgodziny występują po przekroczeniu norm czasu pracy, a nie wymiaru czasu pracy (z wyjątkiem wskazanym poniżej). Normy te zasadniczo wynoszą 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy i są takie same dla pracowników pełnoetatowych i niepełnoetatowych. Nadgodziny mogą również zaistnieć po przekroczeniu przedłużonego (powyżej 8 godzin) wymiaru czasu pracy stosowanego m.in. w równoważnym systemie czasu pracy.

Praca powyżej wymiaru czasu pracy wynikającego z niepełnego etatu, a poniżej norm czasu pracy, nie jest pracą nadliczbową w sensie ścisłym. To samo dotyczy pracy powyżej tzw. limitu godzin dla niepełnoetatowca (a poniżej norm czasu pracy). Uniemożliwia to udzielenie za taką pracę czasu wolnego, gdyż ta forma rekompensaty przysługuje tylko w przypadku klasycznych nadgodzin. Pogląd ten potwierdziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w opinii udostępnionej naszemu Wydawnictwu w dniu 24 kwietnia 2017 r. Resort pracy uznał w niej, że: "(...) do pracowników świadczących pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (...) przepis art. 1512 K.p. o udzielaniu czasu wolnego od pracy w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych, nie ma zastosowania do czasu przepracowanego w godzinach ponadwymiarowych (...)".

Rekompensata klasycznych nadgodzin następuje na podstawie art. 1511 lub art. 1512 K.p., tj. poprzez wypłatę (obok normalnego wynagrodzenia) dodatku za nadgodziny lub udzielenie czasu wolnego. W taki sposób należy zrekompensować nadgodziny powyżej normy dobowej, które wystąpiły w pytaniu (przykład).

Pracownik zatrudniony na część etatu nie nabywa prawa do dodatku za pracę ponadwymiarową, ale nieprzekraczającą norm czasu pracy, jeżeli w umowie o pracę nie wyznaczono tzw. limitu godzin dla niepełnoetatowca. Brak tego zapisu jest jednak naruszeniem art. 151 § 5 K.p., dlatego pracodawca powinien podjąć działania w celu uzupełnienia tego braku. Uzupełnienie umowy o pracę o zapis dotyczący limitu godzin może nastąpić w drodze porozumienia stron (aneksu). Jeżeli pracownik nie zgodzi się na jego podpisanie, pracodawca będzie musiał wprowadzić limit wypowiedzeniem zmieniającym. Sposób sformułowania zapisu o limicie godzin dla niepełnoetatowca zależy głównie od rozkładu czasu pracy danego pracownika.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na 1/4 etatu w podstawowych normach czasu pracy, po 2 godziny na dobę przez 5 dni w tygodniu. Limit godzin ponadwymiarowych został ustalony na 6 godzin pracy na dobę. Pracownik kilkukrotnie przekroczył wskazany limit, pracując po 10 godzin na dobę w dniach dla niego roboczych. Za wszystkie godziny pracy pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie, za 7. i 8. godzinę pracy dodatek jak za nadgodziny, a za dwie godziny powyżej normy dobowej (9. i 10. godzina pracy) dodatek za nadgodziny lub czas wolny.

www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.