Gazeta Podatkowa nr 78 (2057) z dnia 28.09.2023
Zakwalifikowanie nadgodzin po 24-godzinnym dniu roboczym
Pewna grupa pracowników jest zatrudniona w tej wersji systemu równoważnego, który przewiduje 24-godzinne dniówki robocze. Chodzi tu o pracowników ochrony. Kilkakrotnie zdarzyła się sytuacja, że niektórzy pracownicy na polecenie pracodawcy zostali po zakończeniu swojej 24-godzinnej dniówki jeszcze przez godzinę w pracy. Jak rozliczyć taką pracę? Czy przysługuje za nią 100% dodatek?
W przedstawionej w pytaniu sytuacji pracę podjętą przez pracowników po zakończeniu 24-dniówki wynikającej z obowiązującego ich rozkładu czasu pracy, należy zakwalifikować jako nadgodzinę z przekroczenia normy średniotygodniowej. Tego rodzaju nadgodziny mogą być zrekompensowane czasem wolnym (tylko na wniosek pracownika w następnym okresie rozliczeniowym) lub 100% dodatkiem do wynagrodzenia wypłacanym na koniec okresu rozliczeniowego.
Jeden z wariantów równoważnego systemu czasu pracy pozwala wydłużyć dniówkę roboczą nawet do 24 godzin. Stosowanie tak długiego dobowego wymiaru czasu pracy (odpowiadającego pełnej dobie zegarowej) jest dopuszczalne w odniesieniu do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych (art. 137 K.p.).
Prawo pracy nie wyklucza możliwości polecenia pracy w nadgodzinach nawet we wspomnianym wariancie systemu równoważnego - choć zasadniczo praca przekraczająca wymiar 24 godzin nie powinna mieć miejsca, pozbawia bowiem pracownika należnego mu odpoczynku dobowego. Praca nadliczbowa podjęta po zakończeniu 24-godzinnej dniówki nie może być jednak zakwalifikowana do nadgodzin dobowych, ponieważ wystąpiła już po zakończeniu doby pracowniczej. Resort pracy - rozstrzygając tę kwestię - uznał, że w takiej sytuacji powstałe nadgodziny należy rozliczać jako średniotygodniowe, co jest związane z wypłatą 100% dodatku za każdą taką nadgodzinę (patrz ramka).
"(...) jeżeli pracownik w związku z wystąpieniem szczególnych potrzeb pracodawcy, w wyjątkowych sytuacjach wykonywał jednak pracę w okresie czasu, który nie jest już objęty dobą pracowniczą rozpoczętą poprzedniego dnia kalendarzowego (...), to praca taka powinna być kwalifikowana jako praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Do nadgodzin dobowych można bowiem zakwalifikować jedynie przepracowany czas mieszczący się w ramach doby pracowniczej (...)". Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udostępnione naszemu Wydawnictwu w dniu 18 września 2018 r. |
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|