czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (574) z dnia 10.02.2023

Godziny nadliczbowe wynikające z wcześniejszego rozpoczęcia pracy

Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku (od 600 do 1400) w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Ze względu na zwiększone potrzeby produkcyjne wynikające z dodatkowego zamówienia chcielibyśmy, aby w czwartek i piątek kilku z nich rozpoczęło pracę o 500 i zakończyło ją o 1400. Czy możemy zlecić im pracę o godzinę wcześniej? Jeśli tak, to jak rozliczyć czas przepracowany pomiędzy 500 a 600? Nadmieniamy, że pora nocna w zakładzie pracy trwa od 2200 do 600.

Pracownicy świadcząc pracę w czwartek i piątek pomiędzy 500 a 600 będą ponownie wykonywali pracę w dobie pracowniczej rozpoczętej odpowiednio w środę i czwartek, co doprowadzi do powstania nadgodzin.

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.). W niektórych przypadkach dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy np. w systemie równoważnym (art. 135 § 1 K.p.).

Ważne: Przez dobę, którą stosuje się do celów rozliczania czasu pracy pracownika, należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 K.p.).

Pracownicy z pytania po dniach wolnych od pracy przypadających na sobotę i niedzielę, rozpoczynają pracę w poniedziałek o 600, a zatem doba poniedziałkowa kończy się o 600 we wtorek, dobra wtorkowa rozpoczęta we wtorek o 600 kończy w środę o 600 itd. Praca pomiędzy 500 a 600 w czwartek i piątek (zaliczona do doby odpowiednio środowej i czwartkowej) będzie, na podstawie art. 151 § 1 K.p., stanowiła pracę w godzinach nadliczbowych (dobowych).

Zwracamy uwagę! Ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych w przypadku tzw. ruchomego czasu pracy, tj. gdy rozkład czasu pracy przewiduje:

  • różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy,
  • przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy (art. 1401 § 1-3 K.p.).

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna m.in. w razie szczególnych potrzeb pracodawcy (art. 151 § 1 pkt 2 K.p.). W przypadku zaistnienia takich okoliczności, zlecenie pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalne pod warunkiem, że nie naruszy to prawa pracowników do odpoczynku dobowego (art. 132 K.p.) oraz tygodniowego (art. 133 K.p.).

Za pracę w godzinach nadliczbowych, zgodnie z art. 1511 § 1 K.p., oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości:

  • 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
    • w nocy,
    • w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
    • w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony powyżej.

Zlecone pracownikom z pytania nadgodziny przypadają na porę nocną, a tym samym dodatek wyniesie 100% wynagrodzenia, a ponadto otrzymają oni dodatek nocny w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w nocy (art. 1518 § 1 K.p.).

Inną możliwością rekompensaty za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, zamiast wypłaty dodatku, jest udzielenie pracownikowi czasu wolnego od pracy:

  • na pisemny wniosek pracownika - w tym samym wymiarze,
  • bez wniosku pracownika - najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy (art. 1512 § 1-3 K.p.).
Przykład

Przyjmujemy, że jeden z pracowników z pytania jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości 7.000 zł i jest ono wypłacane w ostatnim dniu roboczym miesiąca. Ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, w dniach 12 i 13 stycznia 2023 r. (w czwartek i piątek) wykonywał pracę od 500 do 1400. Dodatkowo zakładamy, że żadna ze stron nie skorzystała z możliwości rekompensaty w postaci czasu wolnego za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych.

Pracownik wypracował 2 nadgodziny dobowe (2 dni x 1 godz.), za które przysługują mu:

  • normalne wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych: 7.000 zł : 168 godz. = 41,67 zł; 41,67 zł x 2 godz. = 83,34 zł,
  • dodatki w wysokości 100% wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy: (41,67 zł x 100%) x 2 godz. = 83,34 zł,
  • dodatki za pracę w porze nocnej: 3.490 zł : 168 godz. = 20,77 zł; 20,77 zł x 20% = 4,15 zł; 4,15 zł x 2 godz. = 8,30 zł.

Łączne wynagrodzenie wypłacone ostatniego dnia stycznia wyniosło: 7.000 zł + 83,34 zł + 83,34 zł + 8,30 zł = 7.174,98 zł.

www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.