Gazeta Podatkowa nr 24 (2003) z dnia 23.03.2023
Praca administracyjno-biurowa w godzinach nocnych
W związku z zawarciem zagranicznego kontraktu wystąpiła potrzeba, aby kilku pracowników z działu informatycznego pracowało w porze nocnej przez dwa miesiące. Chodzi o obsługę tego kontraktu w sytuacji, gdy u kontrahenta pora dzienna przypada częściowo na porę nocną w Polsce. Czy skierowanie pracowników biurowych do pracy w nocy jest dopuszczalne? Jeżeli tak, to czy oprócz dodatku za pracę w nocy przysługuje im jeszcze jakaś rekompensata?
Pracę w porze nocnej zasadniczo może świadczyć każdy pracownik, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy (także pracownik zatrudniony w warunkach biurowych). Trzeba jednak zasygnalizować, że:
- pracownik sprawujący opiekę nad dzieckiem do lat 4 ma prawo nie wyrazić zgody na pracę w porze nocnej (art. 178 § 2 K.p.),
- pracownik niepełnosprawny, bez względu na stopień niepełnosprawności, nie może pracować w porze nocnej, chyba że jest zatrudniony przy pilnowaniu, lub, na jego wniosek, lekarz medycyny pracy bądź w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tym pracownikiem wyrazi na to zgodę (art. 15 ust. 3 i art. 16 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - Dz. U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.),
- fakt wykonywania pracy przez pracownika pracującego w nocy w rozumieniu art. 1517 § 2 K.p. należy, na wniosek tego pracownika, zgłosić do właściwego okręgowego inspektora pracy.
Pora nocna w zakładzie pracy obejmuje 8 godzin z przedziału godzinowego od 2100 do 700 (art. 1517 K.p.). Pracodawca powinien wyznaczyć konkretne godziny pory nocnej w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy bądź w informacji o warunkach zatrudnienia, jeżeli nie posiada przepisów zakładowych. Jeśli nie dopełni tej formalności, wszystkie godziny z przedziału od godz. 2100 do godz. 700 będą należały do pory nocnej. Nie ma natomiast bezwzględnego obowiązku wskazywania, które grupy pracowników mają pracować w nocy, chyba że pracodawca określił godziny pracy danej grupy, np. że pracownicy administracyjni pracują od godz. 800 do 1600. Wówczas konieczna jest korekta zapisów wewnątrzzakładowych/informacji.
Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Poza tym dodatkiem pracownikowi nie przysługuje żadna inna rekompensata za pracę w nocy, chyba że m.in. wystąpiły nadgodziny (przykład).
Przykład Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu, z tym uzupełnieniem, że jeden z pracowników po przepracowaniu 8 godzin w porze nocnej zgodnie ze swoim rozkładem (od godz. 2200 do godz. 600) na polecenie pracodawcy pracował jeszcze 1 godzinę. W zakładzie nie wyznaczono godzin pory nocnej, przypada więc ona od godz. 2100 do 700. Dodatkową godzinę pracy należy zakwalifikować jako nadgodzinę z przekroczenia dobowego i zrekompensować dodatkiem za nadgodziny lub czasem wolnym od pracy. Ponieważ nadgodzina ta przypadała w porze nocnej, przysługuje za nią również dodatek za pracę w nocy, a dodatek za nadgodziny wynosi 100% wynagrodzenia za pracę. |
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|