Gazeta Podatkowa nr 56 (1931) z dnia 14.07.2022
Rekompensata za sporadycznie wykonywaną pracę w niedzielę i święto
Jestem zatrudniony przy obsłudze wydarzeń sportowych. Zdarza się, że imprezy te mają miejsce w niedzielę bądź dzień świąteczny. Pracodawca nie wypłaca mi za pracę w takich dniach dodatkowego wynagrodzenia ani dodatków, otrzymuję tylko inny dzień wolny od pracy w tygodniu. Przysługuje mi wyłącznie stałe miesięczne wynagrodzenie. Czy jest to prawidłowe?
Pracodawca ma obowiązek tak zorganizować pracę, aby jej czas nie przekroczył 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.). Przy czym tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 131 § 1 K.p.).
Jak przewiduje art. 15110 K.p., praca w niedziele i święta jest dopuszczalna m.in. w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.
Dla celów rozliczania czasu pracy za pracę w niedziele i święta uważa się pracę wykonywaną między godz. 600 w tym dniu a godz. 600 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina (art. 1519 § 2 K.p.). Zasady rekompensaty pracy w niedziele i święta określa art. 15111 K.p. Na mocy tej regulacji pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
- w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe, to do końca okresu rozliczeniowego,
- w zamian za pracę w święto - do końca okresu rozliczeniowego.
Jeżeli wykorzystanie we wskazanym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę nie jest możliwe, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Jeśli nie jest możliwe wykorzystanie w okresie rozliczeniowym dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje również dodatek do wynagrodzenia w tej samej wysokości, za każdą godzinę pracy w święto. Za pracę w niedzielę i święto (podobnie jak za pracę w dzień wolny od pracy z tytułu rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy) przysługuje pracownikowi cały dzień wolny od pracy, bez względu na liczbę godzin świadczonej pracy.
Ponadto pracodawca, u którego jest dozwolona praca w niedziele i święta, powinien pamiętać o zapewnieniu pracownikom łącznej liczby dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym, odpowiadającej co najmniej liczbie niedziel, świąt i dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 147 K.p.). Pracownik pracujący w niedzielę powinien też korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy (art. 15112 K.p.).
Pracodawca, zapewniając pracownikowi za pracę w niedzielę i święto inny dzień wolny od pracy w ustawowym terminie, prawidłowo rekompensuje taką pracę.
Przykład Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym w jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych wykonywał pracę w święto 16 czerwca 2022 r. przy obsłudze imprezy sportowej przez 10 godzin. Pracodawca udzielił mu w zamian innego dnia wolnego od pracy w dniu 20 czerwca 2022 r. (8 godzin). Pozostałe 2 godziny pracy w dniu 16 czerwca 2022 r. (9. i 10. godzina) należało zrekompensować jak pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca mógł za nie udzielić czasu wolnego z własnej inicjatywy w wymiarze 3 godzin lub na wniosek pracownika w wymiarze 2 godzin, albo wypłacić 2 dodatki do wynagrodzenia z przekroczeń dobowych przypadających w święto w wysokości 100% wynagrodzenia. |
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|