czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 51 (1405) z dnia 26.06.2017

Dzień wolny za pracującą sobotę w ramach okresu rozliczeniowego

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (od poniedziałku do piątku po 8 godzin) w maju br. przepracował 6 godzin w wolną dla niego sobotę. W firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Czy możemy oddać pracownikowi dzień wolny za tę pracę w czerwcu br. albo zapłacić dodatki za nadgodziny (program kadrowy wskazuje, że mają to być dodatki 50%)?

Za pracę w dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracodawca powinien udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy. Nie ma w takiej sytuacji prawa do wyboru formy rekompensaty za pracę w takim dniu, tj. do udzielenia pracownikowi dnia wolnego lub wypłaty dodatków do wynagrodzenia. Przepisy Kodeksu pracy (art. 1513 K.p.) wyraźnie wymagają udzielenia w takim przypadku dnia wolnego.

Przyjmuje się, że tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, w którym wykonywana była praca, był jednocześnie ostatnim dniem okresu rozliczeniowego lub gdy pracownik był chory do końca tego okresu, pracodawca może nie udzielić innego dnia wolnego. W art. 1513 K.p. wyraźnie jest też określony termin udzielenia dnia wolnego - powinno to nastąpić w ramach tego okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiła praca w dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Nie może on przypadać w innym (następnym) okresie rozliczeniowym, nawet jeżeli pracownik wyraża na to zgodę.

Trzeba zaznaczyć, że pracownikowi należy się cały dzień wolny, niezależnie od ilości godzin pracy w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Udzielony dzień wolny rekompensuje pracę w wolną sobotę w granicach normy dobowej. Dopiero praca przekraczająca te normy (np. przez 9 czy 10 godzin) powinna być rekompensowana na zasadach dotyczących nadgodzin z przekroczenia dobowego. W tym kontekście trzeba wskazać, że ustalenia programu płacowego są nieprawidłowe - praca w dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (tu w sobotę) w granicach normy dobowej nie powoduje wystąpienia nadgodzin z przekroczenia dobowego. Nie ma więc podstaw do wypłaty dodatków w wysokości 50%, które przysługują za takie nadgodziny, o ile przypadają w porze dziennej i w dniach powszednich (do których należy też sobota).


Nieudzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.


W omawianej sprawie nie wystąpiło przekroczenie dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego wymiaru dobowego, co wyklucza wypłatę dodatków w wysokości 50%. Nie udzielono jednak dnia wolnego, co powoduje wystąpienie na koniec okresu rozliczeniowego nadgodzin z przekroczenia normy średniotygodniowej, za które przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia (art. 1511 § 2 K.p.). W omawianej sprawie dodatek ten (za 6 godzin pracy) powinien już zostać wypłacony razem z wypłatą za maj br. (tj. po zakończeniu okresu rozliczeniowego obejmującego maj).

www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:

 Więcej na stronie www.KodeksPracy.pl - sprawdź!
www.kodekspracy.pl/ » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.