czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 48 (1505) z dnia 14.06.2018

Ruchomy rozkład czasu pracy a praca w sobotę

Pracownica jest objęta ruchomym czasem pracy, który polega na rozpoczynaniu pracy w przedziale godzinowym od 600 do 900. Praca odbywa się od poniedziałku do piątku (sobota jest dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy). Czy jeżeli pracownica na polecenie pracodawcy przyjdzie do pracy w sobotę od godz. 600, to wystąpią nadgodziny z doby piątkowej?

W mojej ocenie tak, ruchomy rozkład czasu pracy można bowiem stosować w odniesieniu do dni pracy wynikających z rozkładu, a w sytuacji przedstawionej w pytaniu sobota nie jest takim dniem. Jest to dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i nie zmienia tego fakt okazjonalnego, na polecenie pracodawcy, podejmowania pracy w tym dniu.

Ruchomy rozkład czasu pracy, zwany też ruchomym czasem pracy polega na:

  • ustaleniu w rozkładzie czasu pracy różnych godzin rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracownika dniami pracy,
     
  • określeniu przedziału czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu dla pracownika roboczym.

Ruchomy czas pracy w podanych wyżej wariantach uregulowany jest w art. 1401 K.p., który stanowi ponadto, że ponowne podjęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej w ramach ruchomego rozkładu nie powoduje wystąpienia nadgodzin.

W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu pracownica podejmuje czasami pracę w sobotę, która generalnie jest dla niej wolna z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Ponieważ ruchomy czas pracy, który ją obowiązuje, dotyczy tylko dni dla niej roboczych, tj. od poniedziałku do piątku, przyjście do pracy w sobotę może powodować powstanie nadgodzin z doby piątkowej. Zmiana przedziału czasowego, w którym pracownik rozpoczyna w piątek pracę, może nie rozwiązać "problemu" nadgodzin z doby piątkowej. Rozwiązaniem może być natomiast równoległe zastosowanie dwóch wariantów ruchomego systemu. Wydaje się to dopuszczalne biorąc pod uwagę, że przepisy o czasie pracy nie zabraniają jednoczesnego stosowania różnych rozkładów czasu pracy, o ile ze sobą nie kolidują i nie naruszają przepisów o czasie pracy.

W omawianej sprawie pracodawca może więc rozważyć zmianę ruchomego rozkładu czasu pracy w ten sposób, że od poniedziałku do czwartku będzie stosowany wariant polegający na rozpoczynaniu pracy w przedziale godzinowym wyznaczonym przez pracodawcę (od 600 do 900), a w piątek stosowany będzie drugi wariant ruchomego rozkładu polegający na odgórnym wyznaczeniu godziny rozpoczęcia pracy przez pracodawcę (od godz. 600). Ponieważ piątek objęty będzie jeszcze ruchomym systemem w wariancie przewidzianym w art. 1401 § 1 K.p., rozpoczęcie pracy o godz. 600 nie spowoduje nadgodzin z doby czwartkowej. Jednocześnie ewentualna praca w sobotę od godz. 600 nie będzie skutkowała nadgodzinami z doby piątkowej.

Należy nadmienić, że pracodawca zmieniając ruchomy rozkład powinien przestrzegać analogicznej procedury jak przy jego wprowadzaniu (patrz art. 150 § 3 lub 5 K.p.). Powinien też zwrócić uwagę na zapewnienie pracownikowi odpoczynku dobowego.

Przykład

Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu. Pracodawca w celu uniknięcia powstania nadgodzin z przekroczenia dobowego z doby piątkowej (w razie podjęcia pracy w sobotę od godz. 600) zmienił ruchomy rozkład czasu pracy w ten sposób, że od poniedziałku do czwartku pracownica rozpoczyna pracę w przedziale od godz. 600 do 900. W piątek, również w ramach ruchomego rozkładu, pracodawca wyznaczył godzinę rozpoczęcia pracy - od godz. 600. W ten sposób pracownica uniknie nadgodzin z doby czwartkowej (z uwagi na objęcie piątku ruchomym rozkładem, ale w drugim wariancie) i z doby piątkowej.

www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:

 Więcej na stronie www.KodeksPracy.pl - sprawdź!
www.kodekspracy.pl/ » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.