Gazeta Podatkowa nr 18 (1580) z dnia 4.03.2019
Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika w nadgodzinach
Zatrudniamy pracownika legitymującego się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którego obowiązuje skrócona do 7 godzin norma dobowa. Czy można takiej osobie zlecić pracę w nadgodzinach?
Zasadniczo przepisy nie pozwalają na zlecanie pracy w nadgodzinach pracownikowi niepełnosprawnemu, ale są pewne wyjątki.
Czas pracy osób niepełnosprawnych reguluje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.). Przepis art. 15 powołanej ustawy przewiduje, że czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Normy te mają charakter norm sztywnych, a nie przeciętnych, co nie pozwala na wydłużanie normy dobowej ponad 8 godzin ani na pracę przeciętnie przez 5 dni w tygodniu.
Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Zakaz pracy w nocy i w nadgodzinach dotyczy wszystkich pracowników niepełnosprawnych, bez względu na posiadany stopień niepełnosprawności (lekki, umiarkowany czy znaczny).
Powołany art. 15 ustawy o rehabilitacji nie ma jednak zastosowania:
- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu,
- gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Zatem osoba niepełnosprawna zatrudniona przy pilnowaniu lub posiadająca zgodę lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarza sprawującego opiekę nad tą osobą, może być zatrudniona w nadgodzinach. W każdej innej sytuacji praca taka jest niedopuszczalna.
Zgoda lekarza na niestosowanie do pracownika niepełnosprawnego art. 15 ustawy o rehabilitacji może odnosić się do wszystkich aspektów tego przepisu lub tylko niektórych. Jeżeli lekarz wyrazi zgodę tylko np. na niestosowanie niższych norm czasu pracy, wówczas pozostaje w mocy zakaz pracy w nadgodzinach i w nocy oraz sztywne, a nie przeciętne normy czasu pracy. Natomiast zgoda lekarza obejmująca cały art. 15 ustawy o rehabilitacji pozwala na stosowanie wobec pracownika kodeksowych norm czasu pracy oraz zlecanie mu wykonywania pracy w nadgodzinach i w porze nocnej.
www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|