czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 29 (1695) z dnia 9.04.2020

Praca w nocy pracownika opiekującego się małym dzieckiem

Pracownicy od wielu lat pracują w systemie czterobrygadowym na 3 zmiany (taka jest organizacja pracy w zakładzie). Jeden z nich, rodzic dzieci do lat 4, chce złożyć oświadczenie, że nie wyraża zgody na pracę w porze nocnej. Matka dzieci nie pracuje. Czy pracodawca musi uwzględnić taki wniosek? Czy nie pociągnie to za sobą złożenia wniosków w tej sprawie także przez innych pracowników? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1268406)

Bezwzględny zakaz zatrudniania w porze nocnej dotyczy pracownic w ciąży oraz pracowników młodocianych. Jeżeli chodzi o pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia 4. roku życia, to może on wyrazić zgodę (lub nie) na pracę w porze nocnej. Jak bowiem stanowi art. 178 § 2 K.p., pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Zatem pracownik opiekujący się dziećmi do lat 4 - aby pracować w porze nocnej - musi wyrazić na to zgodę.

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem są określone w przepisach Kodeksu pracy. Są one zagwarantowane ustawowo i nieprzestrzeganie ich przez pracodawcę może skutkować grzywną dla pracodawcy od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 281 pkt 5 K.p.). Ponadto korzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem nie może być powodem jakiejkolwiek formy dyskryminacji pracownika czy prowadzić do rozwiązania z nim stosunku pracy.

Zazwyczaj oświadczenie w sprawie korzystania z uprawnień rodzicielskich pracownicy wypełniają przy podjęciu zatrudnienia. Mogą je także złożyć w trakcie zatrudnienia, gdy przykładowo zmianie uległa sytuacja rodzinna i pracownikowi urodziło się dziecko. W takim przypadku pracownik może zmienić swoje wcześniejsze oświadczenie i stwierdzić, że zamierza korzystać z uprawnień rodzicielskich, w tym nie wyrazić zgody na pracę w nocy. W razie złożenia takiego oświadczenia pracodawca jest nim związany i nie może planować takiemu pracownikowi pracy w nocy.


Wzór oświadczenia o korzystaniu z uprawnień związanych z rodzicielstwem dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl.


W sytuacji przedstawionej w pytaniu, w przypadku złożenia przez pracownika oświadczenia o niewyrażeniu zgody na pracę w nocy (i w nadgodzinach), pracodawca będzie nim związany. Dotyczy to także innych pracowników, którzy opiekują się dziećmi do lat 4. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że w myśl art. 1891 K.p., jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, to z uprawnień rodzicielskich może korzystać jedno z nich. Pracownik, o którym mowa w pytaniu, jako jedyny z rodziców dziecka jest zatrudniony, gdyż matka dziecka nie pracuje. Zatem jest on uprawniony do korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem.

www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:

 Więcej na stronie www.KodeksPracy.pl - sprawdź!
www.kodekspracy.pl/ » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.