czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (510) z dnia 10.06.2020

Rodzaj nadgodzin w razie pracy w wolną sobotę

Pracownik objęty jednomiesięcznym okresem rozliczeniowym i organizacją podstawową od poniedziałku do piątku, w jedną z sobót został dwukrotnie wezwany do pracy, na 2 godziny przed południem oraz na 11 godzin w nocy. Nie istniały możliwości oddania innego dnia wolnego. Jak zrekompensować tę pracę?

Pracownik może zostać wezwany do wykonywania pracy pozarozkładowej z powodów wskazanych w art. 151 § 1 K.p., tj.:

  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
     
  • szczególnych potrzeby pracodawcy.

Co do zasady taka praca powoduje przekroczenie normy dobowej (nadgodziny dobowe), które bada się porównując czas przepracowany w ciągu danej doby do obowiązującej normy (zasadniczo 8 godz.) lub przekroczenie przeciętnej normy tygodniowej (nadgodziny tygodniowe), ustalane w drodze porównania liczby godzin przepracowanych w danym okresie (po odjęciu ewentualnych nadgodzin dobowych) i obowiązującego w tym okresie wymiaru. Pracę nadliczbową rekompensuje się normalnym wynagrodzeniem oraz dodatkami lub zamiennie czasem wolnym od pracy.

GIPPracownikowi wezwanemu do pracy w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy należy udzielić innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego (art. 1513 K.p.). Co istotne, obowiązek ten istnieje niezależnie od liczby przepracowanych wówczas godzin (por. pismo GIP z 30 września 2009 r. w sprawie rekompensowania pracy w wolną sobotę, znak GPP-249-4560-52/09/PE/RP). Jak wyjaśnił GIP: "(...) gdyby pracodawca nie miał możliwości udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego (np. gdy pracownik przebywał do końca okresu rozliczeniowego na zwolnieniu lekarskim) i w ten sposób doszłoby do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, wówczas pracownik - zgodnie z przepisem art. 1512 § 2 Kodeksu pracy - nabywa prawo do wynagrodzenia, powiększonego o dodatek (...)".

Okoliczności wskazane w pytaniu sugerują, iż w opisanym przypadku mogło także dojść do pracy w niedzielę, co skutkuje koniecznością zapewnienia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli albo, gdy nie jest to możliwe - do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli to nie nastąpi, za każdą godzinę pracy w niedzielę pracownikowi przysługuje 100% dodatek do wynagrodzenia (art. 15111 § 1 i 2 K.p.).

Przypominamy, że za pracę w niedzielę uważa się pracę wykonywaną między godziną 600 w tym dniu a godziną 600 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina (art. 1519 § 2 K.p.).

Przykład

Przyjmujemy, że pracownik z pytania pracuje od 600 do 1400 oraz że z powodu awarii został wezwany do pracy w sobotę, świadcząc ją od 900 do 1100 i od 2300 do 1000. Pracownikowi nie udzielono w zamian czasu/dnia wolnego. Ponadto w zakładzie obowiązują kodeksowe ramy czasowe niedzieli.

Godziny/godzina przypadające:

  • od 900 do 1100 (2 godz.) nie stanowiły przekroczenia dobowego, co mogłoby mieć miejsce gdyby wystąpiły w dobie piątkowej, która zakończyła się jednak w sobotę o 600; na koniec okresu rozliczeniowego spowodowały przekroczenie średniotygodniowe (nadgodziny tygodniowe),
     
  • od 2300 do 500 (6 godz.) nie stanowiły przekroczenia dobowego; na koniec okresu rozliczeniowego spowodowały przekroczenie średniotygodniowe (nadgodziny tygodniowe),
     
  • od 500 do 600 (1 godz.) przekroczyła normę dobową; jest nadgodziną dobową,
     
  • od 600 do 1000 (4 godz.) stanowią pracę w niedzielę.


Za wszystkie dodatkowe godziny należy wypłacić normalne wynagrodzenie oraz (zakładając, że nie udzielono czasu/dnia wolnego) dodatki. W przypadku nadgodzin tygodniowych (dwa pierwsze myślniki w przykładzie) dodatek wynosi 100% wynagrodzenia pracownika wynikającego z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - z 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 2-3 K.p.). Dodatek za nadgodziny dobowe może mieć jedną z dwóch wysokości i wynosić:

  • 100% wynagrodzenia - w razie gdy przypadły w nocy (prawdopodobnie trzeci myślnik z przykładu), w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, albo w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
     
  • 50% wynagrodzenia - w pozostałych przypadkach (art. 1511 § 1 K.p.).

Z kolei za pracę w niedzielę niezrekompensowaną innym dniem wolnym od pracy (prawdopodobnie czwarty myślnik z przykładu) przysługują dodatki w wysokości 100% wynagrodzenia (art. 15111 § 3 K.p.). Sygnalizujemy, że nadal nie ma zgodności, ile dodatków przysługuje za pracę w niedzielę powodującą jednocześnie przekroczenie normy średniotygodniowej, o czym pisaliśmy m.in. w UiPP nr 5/2019, str. 34-37.

www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:

 Więcej na stronie www.KodeksPracy.pl - sprawdź!
www.kodekspracy.pl/ » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.