czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (373) z dnia 1.10.2014

Praca nadliczbowa pracowników legitymujących się stopniem niepełnosprawności

1) Zatrudniamy pracownika, który w ubiegłym roku otrzymał orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Czy możemy powierzać mu pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli pracownik sam wystąpił z takim wnioskiem?

Tak, jeśli pracodawca dysponuje zgodą uprawnionego lekarza na pracę tego pracownika w nadgodzinach bądź jest on zatrudniony przy pilnowaniu.

Status pracowniczy osób niepełnosprawnych określa ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.), dalej ustawa o rehabilitacji. Wskazanym aktem prawnym ustanowiono dla tych pracowników normy ochronne polegające m.in. na skróceniu ich czasu pracy oraz wprowadzeniu zakazu pracy w nocy i w nadgodzinach.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jeżeli pracownika zaliczono do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wówczas jego czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Skrócone normy obowiązują od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Ważne: Osoba niepełnosprawna - bez względu na stopień niepełnosprawności - nie może być zatrudniana w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych.

Regulacji ograniczających czas pracy osób niepełnosprawnych, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji, nie stosuje się w stosunku do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu. Ponadto mogą one zostać wyłączone na wniosek pracownika, pod warunkiem, że lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników, a w razie jego braku - lekarz sprawujący opiekę nad tym pracownikiem nie stwierdzi przeciwwskazań do wykonywania pracy w zwiększonym wymiarze czasu pracy (art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji). Koszty związanych z tym badań ponosi pracodawca (art. 16 ust. 2 ustawy o rehabilitacji).

Zatem, pracodawca może zatrudniać pracownika niepełnosprawnego w godzinach nadliczbowych, pod warunkiem uzyskania, na wniosek pracownika, zgody ww. lekarza.


2) Zatrudnione przez nas osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym lub znacznym od 10 lipca br. powinny pracować 7 godzin na dobę, a pracowały 8 godzin na dobę. Czy w celu zrekompensowania różnicy godzin możemy udzielić im czasu wolnego?

Tak, pracodawca może w ten sposób zrekompensować dodatkową pracę.

Jak wspomnieliśmy w odpowiedzi na pytanie pierwsze, pracownicy legitymujący się umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności są z mocy prawa objęci obniżonymi normami czasu pracy. Zasadę tę przywrócono po przerwie trwającej od 1 stycznia 2012 r. do 9 lipca 2014 r., która była spowodowana nowelizacją przepisów ustawy o rehabilitacji, zakwestionowaną w tej części przez Trybunał Konstytucyjny (por. wyrok z dnia 13 czerwca 2013 r., sygn. akt K 17/11, Dz. U. poz. 791).

Pisaliśmy na ten temat m.in. w UiPP nr 14/2014, str. 4-5, nr 15/2014, str. 29-33 oraz nr 16/2014, str. 34.

Wymienione osoby, o ile nie są zatrudnione przy pilnowaniu, mogą pracować w normach powszechnych tylko wówczas, gdy na ich wniosek lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad wnioskodawcą wyrazi na to zgodę (art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji). Brak takiej zgody obliguje pracodawcę do przestrzegania 7-godzinnej normy dobowej.

W pytaniu Czytelnika zabrakło informacji na temat przyczyn 8-godzinnej pracy pracowników ze znaczną lub umiarkowaną niepełnosprawnością po 9 lipca 2014 r. Jeżeli było to niedopatrzenie, albo tym bardziej świadome nieprzestrzeganie przepisów, pracodawcy grozi odpowiedzialność za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, o której mowa w art. 281 pkt 5 K.p. Zwłaszcza, że obok obniżonych norm, pracowników, o których mowa w pytaniu, obowiązuje zakaz pracy nadliczbowej.

Ważne: Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy (tu 7 godzin na dobę) stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Bez względu na okoliczności pracy nadliczbowej pracownikowi należy zrekompensować tę pracę. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek lub czas wolny, którego należy udzielić:

  • na pisemny wniosek pracownika w tym samym wymiarze,
     
  • bez wniosku pracownika w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (udzielonym do końca okresu rozliczeniowego, z gwarancją nieobniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy).

Tak stanowi art. 151 i następne K.p., które znajdują zastosowanie do pracownika niepełnosprawnego w oparciu o art. 66 ustawy o rehabilitacji.


3) Czy możemy organizować czas pracy osób, o których mowa w pytaniu drugim, w taki sposób, że będą pracowały po 8 godzin na dobę i co 7 dni roboczych odbierały cały dzień wolny od pracy?

Zaproponowany w pytaniu rozkład czasu pracy jest niedopuszczalny.

Normy czasu pracy pracowników niepełnosprawnych mają charakter sztywny. Co prawda istnieje możliwość odstąpienia od stosowania regulacji art. 15 ustawy o rehabilitacji ustanawiających te normy, jak również zakaz pracy nadliczbowej, na wniosek niepełnosprawnego za zgodą lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne lub lekarza sprawującego opiekę nad tą osobą. W zależności jednak od decyzji lekarza:

  • niestosowanie skróconej normy dobowej spowoduje objęcie pracownika normami powszechnymi (8 godz. na dobę), a tym samym proponowana organizacja straci rację bytu,
     
  • utrzymanie norm, ale zniesienie zakazu pracy nadliczbowej da jedynie możliwość doraźnego zlecania dodatkowej pracy, a nie jej stałego planowania.

www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:

 Więcej na stronie www.KodeksPracy.pl - sprawdź!
www.kodekspracy.pl/ » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.