czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (388) z dnia 10.05.2015

Dopuszczalność polecenia pracy w godzinach nadliczbowych w systemie weekendowym

Zatrudniamy kilku pracowników w weekendowym systemie czasu pracy. Czy możemy zlecać im pracę nadliczbową w inne dni niż określone w rozkładzie?

Praca w godzinach nadliczbowych w systemie czasu pracy, o którym mowa w pytaniu, może zostać zlecona jedynie w dni weekendowe.

System pracy weekendowej może być stosowany na pisemny wniosek pracownika. Jego istotą jest świadczenie pracy wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Jest w nim dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca (art. 144 K.p.). Składając wniosek o objęcie systemem pracy weekendowej pracownik może wskazać, w jakie dni tygodnia chciałby pracować z ograniczeniem do piątków, sobót, niedziel i świąt.

Jak wynika z art. 150 § 6 K.p. zastosowanie wskazanej organizacji czasu pracy następuje w umowie o pracę. W przypadku pracownika już zatrudnionego w innym systemie czasu pracy, taka zmiana sposobu świadczenia pracy wymaga modyfikacji umowy o pracę. Wniosek w sprawie pracy weekendowej należy przechowywać w części B akt osobowych.

Ważne: Weekendowa organizacja czasu pracy jest w praktyce stosowana wobec pracowników zatrudnionych w ramach niepełnego etatu.

Wynika to z faktu, iż dopuszczalność pracy jedynie w dni weekendowe w większości okresów rozliczeniowych uniemożliwia wypracowanie wymaganej dla pełnego etatu liczby godzin. W ramach pracy weekendowej przeciętny tygodniowy wymiar czasu pracy jest zwykle niższy niż 40 godzin. Trzy dni pracy w wymienione w art. 144 K.p. dni tygodnia (tj. w piątki, soboty, niedziele), nawet w przedłużonym do 12 godzin wymiarze dobowym, dają 36 godzin (3 dni x 12 godz.). Przeciętnie w miesiącu występuje od 12 do 14 dni weekendowych, co oznacza możliwość pracy w przedziale od 144 godzin do 168 godzin. Natomiast czas pracy w miesiącu dla zatrudnionych w pełnym wymiarze w 2015 r. waha się od 160 do 184 godzin. W tej sytuacji w umowie o pracę najlepiej określić wymiar zatrudnienia pracownika "weekendowego" na poziomie niższym od pełnego.

Więcej przczytasz w
Wymiar czasu pracy w 2015 r. podajemy w dodatku
nr 2/2015 pt. Kodeks pracy.


Zwracamy uwagę!
Pracodawca, który zatrudni w weekendowym systemie czasu pracy pracownika pełnoetatowego, będzie miał obowiązek wypłacać mu wynagrodzenie jak za pracę w pełnym wymiarze, nawet jeżeli z powodu braku niezbędnej liczby dni pracownik wypracuje mniej godzin niż wynosi wymiar czasu pracy.

Zastosowanie weekendowego systemu czasu pracy pozwala na inne niż wobec pozostałych pracowników traktowanie pracy w niedziele i święta. Przede wszystkim wobec tych pracowników dozwolona jest praca w niedziele niezależnie od rodzaju pracy (art. 15110 pkt 10 K.p.). Ponadto za tę pracę pracodawca nie ma obowiązku udzielania dni wolnych (art. 15111 K.p.), ani zapewnienia co najmniej co czwartej niedzieli wolnej (art. 15112 K.p.).

Wątpliwości związane z omawianym system organizacji pracy dotyczą dni, w które można zlecać pracę w godzinach nadliczbowych. Ponieważ przepisy art. 151 K.p. nie zawierają odpowiedniego wyłączenia, część ekspertów twierdzi, że można polecić wykonywanie pracy w innych dniach niż dni weekendowo-świąteczne.

W sprawie nadgodzin w systemie weekendowego czasu pracy stanowisko zajął Główny Inspektorat Pracy. Jak czytamy w piśmie z dnia 17 listopada 2010 r. (znak: GPP-459-4560-75-1/10/PE/RP) polecenie pracownikowi objętemu ww. systemem czasu pracy, wykonywania zadań w inne dni niż weekendowo-świąteczne jest zabronione. Nie ma zatem możliwości, aby polecać takiemu pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych w innych dniach, niż ściśle określonych przez ustawodawcę w art. 144 K.p.

Aby zapewnić pracownikom, którzy wykonują pracę w piątki, soboty, niedziele i święta po 12 godzin prawo do 11-godzinnego odpoczynku dobowego, pracodawca może w te dni zlecić tylko po 1 godzinie nadliczbowej.

www.Czas-Pracy.pl - Praca w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej:

 Więcej na stronie www.KodeksPracy.pl - sprawdź!
www.kodekspracy.pl/ » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.