
Gazeta Podatkowa nr 53 (1510) z dnia 2.07.2018
System równoważny a 6-miesięczny okres rozliczeniowy
Zatrudniamy pracowników w systemie równoważnym, przewidującym możliwość wydłużenia dobowego czasu pracy do 12 godzin. Czy możemy w tym systemie wprowadzić 6-miesięczny okres rozliczeniowy?
TAK, jest to możliwe, przy spełnieniu warunków wymaganych do wprowadzenia dłuższego okresu rozliczeniowego.
System równoważnego czasu pracy może być stosowany, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Wówczas dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin. Przepis art. 135 § 1 K.p. przewiduje dla takiego systemu czasu pracy okres rozliczeniowy nieprzekraczający 1 miesiąca. Jednak ustawodawca przewidział też pewne wyjątki.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach 1-miesięczny okres rozliczeniowy w systemie równoważnym może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy. Natomiast przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy może zostać wydłużony nawet do 4 miesięcy (art. 135 § 3 K.p.).
Niezależnie od regulacji dotyczących bezpośrednio systemu równoważnego, przepisy Kodeksu pracy zawierają też inne uregulowania dotyczące okresów rozliczeniowych. Przepis art. 129 § 2 K.p. pozwala na przedłużenie okresu rozliczeniowego aż do 12 miesięcy. Jak wynika z tego uregulowania, w każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Zasady wprowadzenia okresów rozliczeniowych wynikają z art. 150 K.p. Zasadniczo ustala się je w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w obwieszczeniu (gdy pracodawca nie jest objęty układem albo nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy). Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, a także pracodawca, u którego zakładowa organizacja związkowa nie wyraża zgody na ustalenie lub zmianę systemów i rozkładów czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych, może stosować 3- lub 4-miesięczny okres rozliczeniowy w systemie równoważnym - po uprzednim zawiadomieniu właściwego okręgowego inspektora pracy. Natomiast przedłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy wprowadza się:
- w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi,
- w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników (art. 150 § 3 K.p.).
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.10.2023 (poniedziałek)
10.10.2023 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|