Gazeta Podatkowa nr 54 (2137) z dnia 4.07.2024
Obliczanie wymiaru czasu pracy w skróconym okresie rozliczeniowym
W zakładzie obowiązują 4-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy, liczone od stycznia. Na okres od 4 lipca do 31 grudnia 2024 r. zatrudniono pracownika na pełny etat. Obowiązuje go 8-godzinna dobowa norma czasu pracy. Świadczy on pracę w zmiennym rozkładzie. Jak obliczyć obowiązujący go wymiar czasu pracy w skróconym okresie rozliczeniowym?
Nawiązanie stosunku pracy, jak i jego rozwiązanie w czasie trwania okresu rozliczeniowego wymagają ustalenia wymiaru czasu pracy w danym okresie i jego rozliczenia. Bez względu na to, jakie normy czasu pracy obowiązują pracownika oraz czy dotyczy go skrócony lub pełny okres rozliczeniowy, obowiązujący wymiar czasu pracy oblicza się na podstawie art. 130 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.). Wyjątek dotyczy pracowników zatrudnionych w ruchu ciągłym, dla których metodykę obliczania wymiaru czasu pracy określono w art. 138 § 3 K.p.
Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,
- obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela (przykład).
Przykład Pracownik nawiązał z pracodawcą stosunek pracy od 4 lipca do 31 grudnia 2024 r. w ramach pełnego etatu. W zakładzie obowiązują 4-miesięczne okresy rozliczeniowe, liczone od stycznia. Pracownik świadczy pracę w zmiennym rozkładzie czasu pracy. Ustalenie wymiaru czasu pracy dla pracownika w skróconym okresie rozliczeniowym przypadającym od 4 lipca do 31 sierpnia 2024 r.: (40 godz. × 8 tyg.) + (8 godz. × 2 dni) - (8 godz. × 1 święto) = 328 godz. Pracodawca w okresie rozliczeniowym przypadającym od 4 lipca do 31 sierpnia 2024 r. może zaplanować pracownikowi pracę przez 328 godzin. |
Dodatkowo wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.
W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustalony w podany sposób wymiar czasu pracy obniża się proporcjonalnie do wielkości ich etatu.
Wymiar czasu pracy pracownika ustala się w oparciu o obowiązujące go normy. Do ogółu zatrudnionych stosuje się normy czasu pracy wskazane w art. 129 § 1 K.p., wynoszące 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Przy czym niektóre grupy zatrudnionych mają inne normy czasu pracy, określone w przepisach odrębnych. Należą do nich m.in. pracownicy niepełnosprawni, a także medyczni.
Należy dodać, że w razie rozwiązania umowy o pracę przed upływem pełnego okresu rozliczeniowego pracownikowi mogą przysługiwać dodatki do wynagrodzenia. Jak bowiem stanowi art. 1516 § 1 K.p., w razie ustania stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, prawo do dodatku, o którym mowa w art. 1511 § 1 K.p., jeżeli w okresie od początku okresu rozliczeniowego do dnia ustania stosunku pracy pracował w wymiarze godzin przekraczającym normy czasu pracy wskazane w art. 129 K.p. Przepis ten ma też odpowiednie zastosowanie w razie nawiązania stosunku pracy w trakcie okresu rozliczeniowego.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|