Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (594) z dnia 10.12.2023
Zatrudnienie pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w systemie równoważnego czasu pracy
Pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w ramach badań okresowych zwrócił się do lekarza medycyny pracy o wyłączenie stosowania wobec niego art. 15 ustawy o rehabilitacji i możliwość pracy w powszechnych normach czasu pracy, w porze nocnej i w nadgodzinach, na co lekarz wyraził zgodę. Czy może on być zatrudniony w systemie równoważnego czasu pracy z dniówką przedłużoną do 12 godzin?
Tak, pracownik jest obecnie objęty powszechnymi regulacjami z zakresu czasu pracy.
Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto osoba z niepełnosprawnością (bez względu na orzeczony stopień niepełnosprawności) nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Tak wynika z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 z późn. zm.), dalej ustawy o rehabilitacji.
Powyższe zasady nie mają zastosowania do osób zatrudnionych przy pilnowaniu (mogą one z mocy prawa mieć przedłużony dobowy wymiar czasu pracy) oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę (art. 16 ust. 1 ustawy o rehabilitacji).
Z pytania wynika, że lekarz profilaktyk wyraził zgodę na niestosowanie wobec pracownika wszystkich nakazów/zakazów wymienionych w art. 15 ustawy o rehabilitacji, a w takim przypadku: "(...) osoba niepełnosprawna, w zakresie czasu pracy, traktowana jest jak pracownik pełnosprawny (...)" (por. stanowisko MRiPS z 18 lutego 2022 r. będące odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa). Może więc on pracować w oparciu o normy kodeksowe oraz w porze nocnej, a w razie wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 151 § 1 K.p., pracodawca ma prawo polecić mu pracę w godzinach nadliczbowych. Możliwe jest również przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy pracownika powyżej 8 godzin, co oznacza, że może być stosowany wobec niego równoważny system czasu pracy.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|