Gazeta Podatkowa nr 65 (2044) z dnia 14.08.2023
Tygodniowy czas pracy przy zatrudnieniu na 1/4 etatu
Zatrudniliśmy pracownika na 1/4 etatu w podstawowej organizacji czasu pracy. Będzie on pracował w zmiennym rozkładzie czasu pracy. Czy w przypadku zatrudnienia na 1/4 etatu tygodniowy czas pracy takiego pracownika musi wynosić 10 godzin? Czy możliwe jest ustalenie mu w jednym tygodniu większej liczby godzin, a w innym mniejszej liczby godzin pracy lub też wskazanie dni całkowicie wolnych od pracy?
W przypadku zatrudniania pracownika na część etatu w podstawowej organizacji czasu pracy dopuszczalne jest ustalenie pracownikowi większej liczby godzin pracy w jednym tygodniu, a mniejszej w innym tygodniu w ramach tego samego okresu rozliczeniowego, jednak z zachowaniem obowiązujących norm czasu pracy. Organizatorem pracy w firmie jest bowiem pracodawca i to on ustala rozkłady czasu pracy, biorąc pod uwagę potrzeby firmy.
Podstawowe normy czasu pracy wynoszą zasadniczo maksymalnie 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2023 r. poz. 1465). Norma dobowa ma charakter stały, a tygodniowa przeciętny. Po przekroczeniu normy dobowej lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy wystąpią nadgodziny dobowe, a po przekroczeniu normy tygodniowej - nadgodziny średniotygodniowe. To, że norma tygodniowa ma charakter przeciętny pozwala na zwiększanie liczby godzin pracy w niektórych tygodniach i zmniejszanie w innych tygodniach (przy nieprzekraczaniu norm czasu pracy).
Przykładowo, pracownik zatrudniony na 1/4 etatu w podstawowej organizacji czasu pracy przeciętnie tygodniowo powinien pracować 10 godzin. Jednakże pracodawca może mu tak ustalić grafik, że w jednym tygodniu danego okresu rozliczeniowego przepracuje 20 godzin (nie przekraczając normy dobowej wynoszącej 8 godzin na dobę), a w kolejnym będzie miał wolne. Natomiast w trzecim tygodniu tego okresu rozliczeniowego będzie miał do przepracowania 14 godzin, a w 4 tygodniu tylko 6 godzin. Przy czym godziny pracy powinny być zaplanowane na cały obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, ustalonym odpowiednio do wymiaru czasu pracy danego pracownika. Wymiar czasu pracy oblicza się zgodnie z art. 130 K.p. i dla niepełnoetatowców obniża proporcjonalnie do ich wymiaru czasu pracy.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|