Gazeta Podatkowa nr 3 (1565) z dnia 10.01.2019
Zastosowanie odpowiedniego systemu czasu pracy
W 2018 r. w październiku i listopadzie w firmie była mniejsza sprzedaż, natomiast w grudniu sprzedaż rosła (dlatego zapotrzebowanie na pracowników było wyraźnie większe w grudniu 2018 r., natomiast mniejsze w październiku i listopadzie). Jaki system czasu pracy byłby korzystny w takim przypadku (aktualnie mamy podstawowy)? Czy wprowadzając np. system równoważny z 3-miesięcznym okresem rozliczeniowym należy to zgłosić inspekcji pracy? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
W sytuacji gdy w firmie występuje okresowe zwiększenie zapotrzebowania na pracę, można zastosować równoważny system czasu pracy. System ten dopuszczalny jest, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. W wariancie podstawowym przewiduje on możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy (art. 135 § 1 K.p.).
W omawianym systemie w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy może być przedłużony do 3 miesięcy, a przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych może on wynieść nawet 4 miesiące (art. 135 § 2 i 3 K.p.). Zastosowanie tych wydłużonych okresów rozliczeniowych u pracodawców, u których nie działa organizacja związkowa albo nie wyraża ona zgody na ich zastosowanie, następuje po uprzednim zawiadomieniu właściwego okręgowego inspektora pracy (art. 150 § 2 K.p.).
Choć w przepisie nie wskazano, w jakiej formie powinno być ono dokonane, to dla celów dowodowych właściwa wydaje się forma pisemna.
Zawiadomienie inspektora pracy o przedłużeniu okresów rozliczeniowych w systemie równoważnym ma charakter informacyjny.
Przedłużenia okresu rozliczeniowego można też dokonać w trybie art. 129 § 2 K.p. nie więcej niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących bhp pracowników. Przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy zgodnie z art. 129 § 2 K.p. ustala się:
- w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a gdy nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 253 ust. 1 lub 2 ustawy o związkach zawodowych, albo
- w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.
W takim przypadku kopię porozumienia przekazuje się okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia, co również ma charakter informacyjny.
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|