czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 64 (1626) z dnia 12.08.2019

Zmiana rozkładów czasu pracy

Jestem zatrudniony w systemie 2-zmianowym w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawca przekazuje rozkłady na tydzień przed rozpoczęciem danego miesiąca, ale w trakcie trwania okresu rozliczeniowego po kilka razy zmienia grafiki. Tłumaczy to chorobami albo innymi nieobecnościami pracowników. Czy tak częste zmiany rozkładów czasu pracy są dopuszczalne?

Przy pracy zmianowej obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie dla pracownika rozkładu czasu pracy. Przy czym, na mocy art. 129 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040) rozkład czasu pracy można sporządzić w formie pisemnej lub elektronicznej. Rozkład czasu pracy może obejmować okres krótszy niż okres rozliczeniowy, jednak należy go sporządzić co najmniej na 1 miesiąc.

Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie objętym rozkładem.

Jeżeli chodzi o zmianę rozkładu czasu pracy, to przepisy kodeksowe nie zawierają w tej kwestii żadnych regulacji. Jest ona jednak możliwa w dwóch sytuacjach:

  • gdy pracownik wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a w zamian udzielono mu innego dnia wolnego od pracy (art. 1513 K.p.),
     
  • gdy pracownik wykonywał pracę w niedzielę lub święto, a w zamian pracodawca zapewnił mu inny dzień wolny od pracy (art. 15111 K.p.).

Przepisy kodeksowe nie regulują dopuszczalnej liczby zmian rozkładów w okresie rozliczeniowym.

Modyfikacja rozkładów czasu pracy jest dopuszczalna także w przypadku obiektywnych przyczyn, do których można zaliczyć np. chorobę pracownika lub długą nieobecność. Tak też wynika ze stanowiska Głównego Inspektoratu Pracy zaprezentowanego w piśmie z dnia 6 kwietnia 2009 r., znak: GPP-417-4560-19/09/PE/RP (patrz ramka).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu zmiany rozkładów czasu pracy dokonywane są ze względu na wystąpienie istotnych okoliczności (chorobowe i inne nieobecności pracowników w pracy). Ich częstotliwość na pewno jest uciążliwa dla pozostałych pracujących, jednak dla zapewnienia normalnego toku pracy pracodawca jest uprawniony do modyfikacji rozkładów reszty pracowników.

"(...) zmiana godzin pracy pracownika w poszczególnych dniach okresu rozliczeniowego stanowi zmianę harmonogramu czasu pracy tej osoby. Harmonogram czasu pracy nie może być jednak dowolnie zmieniany w czasie trwania okresu rozliczeniowego. Zmiany są dopuszczalne jedynie w sytuacjach określonych w zakładowych źródłach prawa pracy (np. długotrwała nieobecność lub choroba innego pracownika) oraz w Kodeksie pracy (art. 1513 i art. 15111)".

Pismo GIP z dnia 6 kwietnia 2009 r., znak: GPP-417-4560-19/09/PE/RP

www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.