Gazeta Podatkowa nr 64 (1626) z dnia 12.08.2019
Zmiana rozkładów czasu pracy
Jestem zatrudniony w systemie 2-zmianowym w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawca przekazuje rozkłady na tydzień przed rozpoczęciem danego miesiąca, ale w trakcie trwania okresu rozliczeniowego po kilka razy zmienia grafiki. Tłumaczy to chorobami albo innymi nieobecnościami pracowników. Czy tak częste zmiany rozkładów czasu pracy są dopuszczalne?
Przy pracy zmianowej obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie dla pracownika rozkładu czasu pracy. Przy czym, na mocy art. 129 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040) rozkład czasu pracy można sporządzić w formie pisemnej lub elektronicznej. Rozkład czasu pracy może obejmować okres krótszy niż okres rozliczeniowy, jednak należy go sporządzić co najmniej na 1 miesiąc.
Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie objętym rozkładem.
Jeżeli chodzi o zmianę rozkładu czasu pracy, to przepisy kodeksowe nie zawierają w tej kwestii żadnych regulacji. Jest ona jednak możliwa w dwóch sytuacjach:
- gdy pracownik wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a w zamian udzielono mu innego dnia wolnego od pracy (art. 1513 K.p.),
- gdy pracownik wykonywał pracę w niedzielę lub święto, a w zamian pracodawca zapewnił mu inny dzień wolny od pracy (art. 15111 K.p.).
Przepisy kodeksowe nie regulują dopuszczalnej liczby zmian rozkładów w okresie rozliczeniowym.
Modyfikacja rozkładów czasu pracy jest dopuszczalna także w przypadku obiektywnych przyczyn, do których można zaliczyć np. chorobę pracownika lub długą nieobecność. Tak też wynika ze stanowiska Głównego Inspektoratu Pracy zaprezentowanego w piśmie z dnia 6 kwietnia 2009 r., znak: GPP-417-4560-19/09/PE/RP (patrz ramka).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu zmiany rozkładów czasu pracy dokonywane są ze względu na wystąpienie istotnych okoliczności (chorobowe i inne nieobecności pracowników w pracy). Ich częstotliwość na pewno jest uciążliwa dla pozostałych pracujących, jednak dla zapewnienia normalnego toku pracy pracodawca jest uprawniony do modyfikacji rozkładów reszty pracowników.
"(...) zmiana godzin pracy pracownika w poszczególnych dniach okresu rozliczeniowego stanowi zmianę harmonogramu czasu pracy tej osoby. Harmonogram czasu pracy nie może być jednak dowolnie zmieniany w czasie trwania okresu rozliczeniowego. Zmiany są dopuszczalne jedynie w sytuacjach określonych w zakładowych źródłach prawa pracy (np. długotrwała nieobecność lub choroba innego pracownika) oraz w Kodeksie pracy (art. 1513 i art. 15111)". Pismo GIP z dnia 6 kwietnia 2009 r., znak: GPP-417-4560-19/09/PE/RP |
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|