czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 23 (1689) z dnia 19.03.2020

Wymogi formalne przy wprowadzeniu ruchomego czasu pracy

Chcemy wprowadzić w firmie ruchomy rozkład czasu pracy, ale tylko na dwóch stanowiskach. Czy musimy w tym celu zawrzeć porozumienie z przedstawicielami pracowników? Czy może wystarczy do regulaminu pracy wprowadzić odpowiednie zapisy o ruchomym rozkładzie?

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca powinien dopełnić wymogu zawarcia porozumienia z przedstawicielami pracowników, chyba że wniosek o zastosowanie ruchomego rozkładu będzie pochodził od zainteresowanego pracownika.

Ruchoma organizacja czasu pracy może być stosowana na podstawie art. 1401 K.p., zgodnie z którym ruchomy rozkład może polegać na rozpoczynaniu pracy w:

  • różnych godzinach w poszczególnych dniach tygodnia, według z góry określonego rozkładu,
     
  • wyznaczonym przez pracodawcę przedziale czasowym, o godzinie wybranej przez pracownika.

Generalnie uregulowanie systemów i rozkładów czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych następuje w przepisach zakładowych (w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy) bądź w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym i nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu pracy. Ta ogólna zasada, zawarta w art. 150 § 1 K.p., stosowana jest jednak z zastrzeżeniem art. 150 § 3 i 5 K.p., który dotyczy wprowadzenia ruchomego rozkładu czasu pracy. Przepis art. 150 § 3 K.p. ustala trzy tryby wdrożenia ruchomego czasu pracy, tj. poprzez:

  • odpowiedni zapis w układzie zbiorowym pracy,
     
  • zawarcie porozumienia z zakładową organizacją związkową lub z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi, z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy,
     
  • zawarcie porozumienia z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w sposób zwyczajowo przyjęty w danym zakładzie pracy - jeżeli nie jest możliwe zawarcie porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi lub w razie ich braku.

Zupełnie odrębną podstawą wprowadzenia ruchomego rozkładu jest art. 150 § 5 K.p., który umożliwia zastosowanie tej organizacji czasu pracy na wniosek pracownika. Nie trzeba wówczas dopełniać formalności określonych w art. 150 § 3 K.p.


Ruchomy rozkład wprowadzony na wniosek pracownika dotyczy tylko jego i traci aktualność w razie zmiany pracownika na stanowisku pracy.


Reasumując, moim zdaniem, wprowadzenie zapisu o ruchomym rozkładzie do regulaminu pracy nie jest wystarczające do skutecznego wdrożenia takiego rozkładu. Konieczne jest zastosowanie art. 150 § 3 lub § 5 K.p. W razie złożenia wniosku przez pracownika trzeba pamiętać, że po zakończeniu przez niego pracy na stanowisku objętym ruchomym rozkładem, dalsze stosowanie tej organizacji czasu pracy wymaga złożenia wniosku przez następnego pracownika, który podejmie pracę na tym stanowisku.

www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.