Gazeta Podatkowa nr 51 (1717) z dnia 25.06.2020
Zmienny rozkład czasu pracy dla niepełnoetatowca
Zatrudniliśmy pracownika na 1/2 etatu w podstawowej organizacji czasu pracy. Chcemy przygotować dla niego zmienny rozkład czasu pracy, który przewidywałby różne dni pracy i różne dobowe wymiary czasu pracy, ale w ramach obowiązujących norm czasu pracy. Czy jest możliwe, aby ten pracownik świadczył pracę w jednym tygodniu np. przez 16 godzin, w drugim przez 24 godziny itp., ale tak, by zgadzał się wymiar czasu pracy? (pytanie nr 1296560)
Możliwe jest sporządzenie rozkładu wskazanego w pytaniu, ale przy przestrzeganiu jeszcze innych przepisów dotyczących czasu pracy, a nie tylko norm i wymiaru czasu pracy.
Czas pracy pracowników nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.). Oznacza to, że praca w podstawowej organizacji czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień. Norma tygodniowa jest więc elastyczna, w przeciwieństwie do normy dobowej.
Jeżeli chodzi o pracowników zatrudnionych na część etatu, to mają oni do wypracowania w okresie rozliczeniowym mniejszą liczbę godzin niż pracownicy pełnoetatowi. Pozwala to na elastyczne planowanie ich czasu pracy w systemie podstawowym. Mogą oni wykonywać pracę przeciętnie przez 40 godzin na tydzień w ramach normy dobowej (wynoszącej zasadniczo 8 godzin), ale mogą też pracować przez mniejszą liczbę godzin. Należy przy tym przestrzegać obowiązującego wymiaru czasu pracy i zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, zachować odpoczynki dobowe i tygodniowe, nie planować pracy w tej samej dobie, jeżeli w firmie nie wprowadzono ruchomego czasu pracy. Ponadto w przypadku pracowników niepełnoetatowych w umowie o pracę powinna być wskazana liczba godzin pracy, której przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku jak za godziny nadliczbowe. Liczba ta musi mieścić się powyżej niepełnego wymiaru czasu pracy pracownika, ale poniżej pełnego etatu. Przy planowaniu czasu pracy dla niepełnoetatowca pracodawca powinien brać pod uwagę tę liczbę, gdy odnosi się ona do tygodniowego lub dobowego czasu pracy. Planując pracę dla zatrudnionego na część etatu, pracodawca może też dowolnie wskazywać dzień wolny wynikający z przeciętnie pięciodniowego tygodnia w dniach od poniedziałku do soboty.
Przykład Pracownik został zatrudniony na 1/2 etatu w podstawowej organizacji czasu pracy. Ma on pracować po kilka dni w tygodniu, ale przez różną liczbę godzin, np. w jednym tygodniu przez 16 godzin, a w drugim przez 24 godziny, w ramach obowiązującego wymiaru czasu pracy. Pracownik ma prawo do dodatku jak za nadgodziny po przepracowaniu 35 godzin na tydzień. W lipcu 2020 r. pracownika obowiązuje wymiar czasu pracy wynoszący 92 godz., tj. 1/2 etatu × [(40 godz. × 4 tyg.) + (8 godz. × 3 dni)]. Przykładowy rozkład czasu pracy na lipiec 2020 r.:
W5 - dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy |
www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Prawo Pracy
Darmowe druki aktywne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|