czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 61 (1206) z dnia 30.07.2015

Sporządzanie pisemnych rozkładów czasu pracy

Zatrudniam kilku pracowników w sklepie spożywczym i przemysłowym. Obowiązuje ich jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Kilku pracowników świadczy pracę w soboty i niedziele, za które otrzymują dzień wolny w tygodniu poprzedzającym lub następującym po takiej pracy, co ustalane jest ustnie z pracownikami. W każdym tygodniu pracownicy mają jeden dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Czy muszę sporządzać pisemne harmonogramy czasu pracy? Czy mogę ogólnie określić, że za pracę w soboty i niedziele będzie udzielany dodatkowy dzień wolny w przyjętym okresie rozliczeniowym?

Planowanie czasu pracy pracowników odbywa się w oparciu o obowiązujący wymiar czasu pracy, przy uwzględnieniu określonych norm czasu pracy oraz m.in. zapewnieniu odpowiednich odpoczynków i zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Wszystkie te wymogi powinny być uwzględnione w rozkładach czasu pracy obejmujących dane okresy rozliczeniowe. Graficzną formą takiego rozkładu jest harmonogram czasu pracy, sporządzany indywidualnie dla pracowników lub dla grupy pracowników. Przypominamy przy tym, że dniami roboczymi są wszystkie dni od poniedziałku do soboty i można na te dni planować wykonywanie pracy.


Rozkład czasu pracy może mieć formę pisemną lub elektroniczną i obejmować okres krótszy niż okres rozliczeniowy, jednak wynoszący co najmniej 1 miesiąc.


Pracodawca jest obowiązany przekazać pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład (art. 129 § 3 K.p.). Nie jest wymagane sporządzanie rozkładów czasu pracy, jeżeli:

  • rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, z obwieszczenia o systemach i rozkładach czasu pracy albo z umowy o pracę,
     
  • praca wykonywana jest w systemie zadaniowym,
     
  • na pisemny wniosek pracownika pracodawca stosuje do niego ruchomy rozkład czasu pracy lub na jego pisemny wniosek pracodawca ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy (art. 129 § 4 K.p.).

Rozkład czasu pracy wynikający wprost z obowiązujących przepisów oznacza pracę w tzw. systemie podstawowym. Polega on na pracy przez 5 dni w tygodniu, przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej i przeważnie sobocie wyznaczonej jako dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Taka organizacja czasu pracy zasadniczo nie wymaga od pracodawcy układania harmonogramów, choć może to być konieczne przy pracy zmianowej.

Natomiast gdy np. dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jest różny w poszczególnych tygodniach, ponadto pracownicy świadczą pracę także w różnych dniach tygodnia i w niedziele, konieczne jest sporządzanie pisemnych rozkładów czasu pracy. Pracownicy muszą bowiem być poinformowani, w jakie dni i w jakich godzinach mają wykonywać pracę, a kiedy mają wolne. Nie wystarczy przy tym uzgodnienie ustne z pracownikiem udzielenia dnia wolnego za pracę w niedzielę lub w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dni te powinny być wskazane w rozkładzie pracownika, bowiem ewentualna praca w takim dniu ma istotne znaczenie dla ustalenia wysokości wynagrodzenia za pracę.

Obowiązujące w danej firmie rozkłady czasu pracy powinny być określone w przepisach zakładowych, czyli w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeżeli pracodawca nie jest objęty układem lub, z uwagi na zatrudnianie poniżej 20 pracowników, nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu pracy, odpowiednie zapisy umieszcza w obwieszczeniu o systemach i rozkładach czasu pracy (art. 150 K.p.).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, pomimo prawdopodobnie pracy w systemie podstawowym, ze względu na zmieniające się w każdym okresie rozliczeniowym dane (takie jak dni pracy, dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego pracy, praca w niedziele), pracodawca jest obowiązany sporządzać pisemne rozkłady czasu pracy.

www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.