czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (527) z dnia 1.03.2021

Wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy na wniosek pracownika

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy wystąpił z wnioskiem o indywidualny rozkład czasu pracy. Zamierzamy wyrazić zgodę. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Systemy i rozkłady czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy (art. 150 § 1 K.p.). W przypadku gdy regulamin nie występuje, a obwieszczenie nie precyzuje rozkładu, można go wskazać w umowie o pracę, a jeśli i tam nie został określony, pracodawca co do zasady ma obowiązek sporządzać rozkład - w formie pisemnej lub elektronicznej - na okres rozliczeniowy albo na co najmniej 1 miesiąc oraz przekazywać go zainteresowanemu z minimum tygodniowym wyprzedzeniem (art. 129 § 3 i § 4 pkt 1 K.p.). Możliwa jest jednak zmiana rozkładu czasu pracy na potrzeby konkretnego pracownika na podstawie jego indywidualnego wniosku, zgodnie z art. 142 K.p. Przepis stawia wymóg pisemności takiego wniosku i jeden warunek formalny, aby nowo wprowadzany rozkład był zgodny z wymaganiami dotyczącymi danego systemu czasu pracy. Ustalenie rozkładu indywidualnego zwalnia z cyklicznego przekazywania dokumentu (art. 129 § 4 pkt 4 K.p.).

Indywidualny rozkład czasu pracy najczęściej polega na zmianie godzin pracy pracownika, aby dostosować czas pracy do jego prywatnych potrzeb i zapewnić tzw. work-life-balance. Możliwa jest również zmiana dni pracy, a także wprowadzenie na indywidualny wniosek tzw. ruchomego czasu pracy, w którym rozpoczyna się pracę w określonym przedziale godzinowym (np. 700-900), gdyż art. 150 § 5 K.p. pozwala na jego wprowadzenie na podstawie pisemnego wniosku pracownika, co może być niezależne od stosowania takich rozkładów czasu pracy przez pracodawcę.

Przykład

Pracownicy 3-osobowego działu pracują w systemie podstawowym w sztywnym rozkładzie czasu pracy, tj. od poniedziałku do piątku, od 900 do 1700. Jeden z pracowników chciałby pracować w niektórych tygodniach w soboty, mając zaplanowany inny dzień wolny w tygodniu, dlatego złożył wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy. Pracodawca wyraził zgodę na pracę w 2 soboty w miesiącu na podstawie przedstawianego przed jego rozpoczęciem planu pracy na cały kolejny miesiąc.


Wprowadzając indywidualny rozkład czasu pracy należy pamiętać, aby przyjęte rozwiązanie organizacyjne mieściło się w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Powyższy wymóg oznacza, że rozkład wprowadzony na podstawie wniosku pracownika nie może spowodować w praktyce zmiany systemu czasu pracy.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym, pracuje od poniedziałku do piątku, od 800 do 1600. Ostatnio złożył on pracodawcy wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy polegający na jej świadczeniu od poniedziałku do czwartku po 9 godzin, czyli od 700 do 1600 i w piątki od 800 do 1200. Pracodawca nie może wyrazić zgody na wprowadzenie proponowanego przez pracownika indywidualnego rozkładu, gdyż praca przez 9 godzin na dobę jest niedopuszczalna w systemie podstawowego czasu pracy, a więc taki rozkład nie mieści się w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Zgoda na wnioskowany rozkład czasu pracy wymagałaby zastosowania równoważnego czasu pracy, a więc nie można takich rozwiązań wprowadzić na podstawie wniosku o indywidualny rozkład czasu pracy.


Drugim aspektem, jaki powinno się wziąć pod uwagę przy ocenie wniosku o indywidualny rozkład czasu pracy jest zgodność przyjętego rozwiązania ze wszystkimi przepisami o czasie pracy. Nie wolno więc przykładowo wdrożyć rozkładu czasu pracy, w którym praca w poniedziałek naruszałaby definicję niedzieli przyjętą przez pracodawcę, czy też dochodziłoby do planowanego naruszania normy dobowej, czy zasady co 4-tej niedzieli wolnej od pracy.

Zwracamy uwagę! Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy nie jest wiążący dla pracodawcy. Podejmując decyzję co do jego zaakceptowania powinien rozważyć, czy zmiana godzin lub dni pracy ma znaczenie dla funkcjonowania całej organizacji i wykonywania zadań przez tego pracownika. Wyjątek dotyczy rodzica dziecka niepełnosprawnego, spełniającego wymagania z art. 1421 K.p., gdyż wtedy wniosek jest co do zasady wiążący, a jego odmowa musi zostać uzasadniona ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy. O przyczynie takiej odmowy pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej.

Należy również pamiętać, że pisemny wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy nie jest już od 1 stycznia 2019 r. przechowywany w aktach osobowych w części B, gdyż stał się elementem dokumentacji związanej z ewidencjonowaniem czasu pracy, co wynika wprost z § 6 pkt 1 lit. b rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. poz. 2369).

www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA - Prawo Pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.