czas pracy, wymiar czasu pracy, czas pracy kierowcy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (451) z dnia 1.01.2018

Wniosek o zmianę liczby godzin pracy w poszczególnych dniach tygodnia

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy jest zobowiązany świadczyć pracę od poniedziałku do piątku (700-1500). Ze względu na trudności związane z kursowaniem pociągów, zwrócił się do pracodawcy z prośbą o umożliwienie mu wykonywania pracy w innych godzinach, tj. od wtorku do piątku (805-1555), a brakujące 10 minut dziennie chciałby odrobić raz w tygodniu, tj. w poniedziałek pozostając w pracy od 805 do 1645. Czy pracodawca może taki wniosek zaakceptować?

Nie. Pracodawca nie może zgodzić się na taki rozkład, gdyż byłoby to de facto planowanie pracy w godzinach nadliczbowych.

W sytuacji opisanej w pytaniu pracownik wnioskuje o wyrażenie przez pracodawcę zgody na rozpoczynanie i kończenie przez niego pracy w innych godzinach niż określone w regulaminie pracy, czyli o indywidualny rozkład czasu pracy. Możliwość złożenia takiego wniosku wynika z art. 142 K.p.

Ważne: Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.

To ostatnie sformułowanie "w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty" przesądza, że przedmiotem modyfikacji i uelastyczniania może być jedynie rozkład czasu pracy, a nie system. Jeżeli zatem pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, to jego indywidualny rozkład czasu pracy nie może przewidywać pracy powyżej 8 godzin. Takie rozwiązanie byłoby nie tylko naruszeniem zasady podstawowego systemu czasu pracy, ale sprowadzałoby się też do faktycznego uzgodnienia pracy w godzinach nadliczbowych z ustaleniem czasu ich rekompensaty w naturze, co jest niedozwolone.

Zwracamy uwagę! Co do zasady indywidualny charakter rozkładu czasu pracy może dotyczyć godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, terminu dni wolnych od pracy, innych przedziałów przerw w pracy. Może też dotyczyć liczby godzin pracy w poszczególnych dniach, ale tylko wtedy, gdy pracownik zatrudniony jest w równoważnym systemie czasu pracy, czyli w systemie, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, a przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. System ten może być jednak wprowadzony tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją (art. 135 § 1 K.p.).

Zmiana systemu czasu pracy, którym objęty jest pracownik, nie zależy jednak tylko od dobrej woli pracodawcy, ale także od treści obowiązujących u niego aktów prawnych (na mocy art. 150 § 1 K.p. systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu) oraz wystąpienia przesłanek wymaganych do stosowania danej organizacji. Przy czym należy pamiętać, że jak wskazał prof. K. Rączka (Ustalanie systemów i rozkładów czasu pracy na gruncie Kodeksu pracy, PiZS nr 4/2004): "dla indywidualnego pracownika nie można ustalić właściwego tylko temu pracownikowi systemu czasu pracy, odmiennego od tego, który obowiązuje innych pracowników zatrudnionych w danym zakładzie pracy, jego komórce organizacyjnej czy też wykonujących taki sam rodzaj pracy.".

Pracownik może też wnioskować o obniżenie wymiaru etatu tak, aby dobowy wymiar czasu pracy nie przeszkadzał mu w dojazdach do/z pracy. Również w tym przypadku decyzja o tym czy taki wniosek zaakceptować należy do pracodawcy. Przepis art. 292 § 2 K.p. wskazuje tylko, że pracodawca w miarę możliwości powinien uwzględnić wniosek pracownika dotyczący zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę. Zwrot "w miarę możliwości" należy rozumieć, jako zalecenie (a nie bezwzględny obowiązek), podlegające jednak w razie sporu, kontroli sądu.

Innym rozwiązaniem jest modyfikacja godzin pracy w trybie art. 142 K.p., a następnie udzielanie pracownikowi od poniedziałku do czwartku zgody na wcześniejsze opuszczenie zakładu w trybie art. 151 § 21 K.p. (tzw. wyjścia prywatne) oraz odpracowywanie ich w piątek. Żaden przepis nie uniemożliwia bowiem permanentnego korzystania z tego prawa, z tym że aby praca ponad normę w piątek nie była uznana za godziny nadliczbowe, pracownik musi wnioskować o zgodę na "wyjście" pisemnie.

www.Czas-Pracy.pl - Systemy i rozkłady czasu pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI - Prawo Pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.